Uudis

Euroopa Liit leppis kokku valdava osa Vene naftaimpordi keelamises

F: Pixabay

Euroopa Liidu juhid toetasid esmaspäeval valdava osa Vene naftaimpordi keelamist vastavalt Ungariga sõlmitud kompromissleppele, millega karistatakse Moskvat sõja eest Ukrainas, ütles Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel.

27-liikmeline blokk on nädalaid vaielnud Venemaa naftale kavandatud täieliku embargo üle, seistes silmitsi Ungari peaministri Viktor Orbáni kangekaelse vastupanuga.

Brüsselis kohtunud EL-i juhid sõlmisid kompromisskokkuleppe, lubades jätkata tarneid torujuhtme kaudu pärast seda, kui Budapest hoiatas, et täielik keeld hävitab tema majanduse.

“On lepitud kokku keelata Venemaa nafta eksport EL-i. See hõlmab kohe enam kui kaht kolmandikku Venemaalt imporditavast naftast, kärpides selle sõjamasina tohutut rahastamisallikat,” kirjutas Michel Twitteris Brüsseli tippkohtumise ajal. “Maksimaalne surve Venemaale sõja lõpetamiseks.” 

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et see samm “kärbib aasta lõpuks sisuliselt umbes 90 protsenti naftaimpordist Venemaalt EL-i”, kuna Saksamaa ja Poola on lubanud loobuda tarnetest torujuhtme kaudu oma territooriumile.

Vaidlus kuuenda sanktsioonipaketi üle on kõigutanud Euroopa ühtsust seoses Kremli rünnakuga Ukrainale.

Hoolimata Ungari vastuseisust tulenevale lüngale embargos, on kuues sanktsioonide voor üks rängemaid, mida EL on seni heaks kiitnud.

Micheli sõnul hõlmab see ka Venemaa suurima panga Sberbanki lahtiühendamist üleilmsest SWIFT-süsteemist, kolme riikliku ringhäälinguorganisatsiooni keelustamist ja sõjakuritegudes süüdistatavate isikute musta nimekirja kandmist.

Ühtlasi lepiti Brüsselis kokku üheksa miljardi euro eraldamises Ukrainale, et toetada selle majandust Venemaa invasiooni tingimustes, teatas märkis Michel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.