Kuidas teada, et end tunnustatud mahetalunikuks nimetav Eesti kaupmees pole petis?

Foto: Shutterstock

Selle nädala algul oli eetris Laseri saade, mis kirjeldas, et tavapoodides müügil olevad puu- ja juurviljad on tervisele kahjulikke pestitsiide täis.

“Kui ma lähen välja sööma ja tuuakse kannuga sidurunivett, siis ma alati ütlen, et paluks mitte seda mürgivett,” rääkis Maaülikooli emeriitprofessor Anne Luik Marii Karellile antud intervjuus. Saatele järgnesid sotsiaalmeedias tulised arutelud, kus väljendati muuseas skeptilisust mahekaupade suhtes. 

Mõned leidsid isegi, et talunikud võivad ka mahekaupu “öö varjus” mürkidega pritsida.

Eesti mahepõllumajanduse sihtasutuse tegevjuht Airi Vetemaa vastas küsimusele, kuidas saab Eestis üks inimene üldse ametlikult tunnustatud mahetalunikuks.

“Mahetalunikuks saada soovija peab esitama põllumajandusametile ettevõtte tunnustamise taotluse. Põllumajandusamet tuleb seejärel ettevõtet kontrollima, et veenduda, kas selle tegevus vastab mahepõllumajanduse nõuetele,” selgitas Airi protsessi algust. 

Esimesel kahel aastal Airi sõnul talunik oma toodangut veel mahedana müüa ei saa, sest kehtib üleminekuaeg.

“Põllumajandusamet kontrollib mahetootjaid vähemalt korra aastas kohapeal, lisaks sellele tehakse riskipõhiseid täiendavaid kontrolle ning vajadusel võetakse ka toodangust või põllult kontrollproove. Mahetootjad on enamasti ise mahemõttelaadiga, soovides toimida keskkonnasõbralikult ning pakkuda ka turule puhast ja kvaliteetset toodangut.”

“Tõsi, nagu kõigis eluvaldkondades, võib ka mahepõllumajanduses tulla ette nõuete rikkujaid, kuid rikkumised tulevad üsna kiiresti välja ja edaspidi on sellel tootjal väga keeruline oma usaldusväärsust taastada. Siin on lisaks inspektorite heale tööle oma mõju ka “naabrivalvel”. Kui nüüd rääkida sellest, et kas turul võib uskuda, kui keegi väidab, et on mahetootja ja pakub mahekaupa, siis tasub alati küsida ka ettevõtte nime ning kel huvi, saab mahepõllumajanduse registrist kontrollida, kas tegu ikka on mahetootjaga,” ütles Airi.

Mahepõllumajanduse registrist leiab kõigi mahetootjate kontaktid ja andmed selle kohta, mida nad kasvatavad.

“Tundes ise isiklikult väga paljusid mahetootjaid, võin kinnitada, et mahetoitu võib usaldada,” sõnas Airi julgustavalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.