Uudis

Neste väitel on nende uus diislikütus tavalisest kümme korda keskkonnasõbralikum. Kui kallis see on?

F: Neste

Neste teatel on nüüd kaheksas Eesti tanklas müügil tavalisest madalama emissiooniga diislikütus, mille süsinukujalajälg on umbes kümme korda väiksem fossiilse diisli reostusnäitajast. 

Diislikütus, mille ametlik nimetus on Neste MY Renewable Diesel, süsinikujalajälg on 12 g CO2e/km, kui sõita autoga, mille kütusetarbimine on 5l/100 km. 

Fossiilne diislikütus koormab keskkonda keskmiselt 151 g CO2e/km, teatas Neste. Teisisõnu, Neste MY kütuse tarbimise kogu elutsükli jooksul tekib kuni 90%* vähem kasvuhoonegaase võrreldes fossiilse kütusega.

Kütus on toodetud 100% taastuvast toorainest. Selle külmakindlus on vähemalt -32 kraadi ja säilivus 10 aastat.

Alates sellest nädalast on Neste MY saadaval Tallinnas Vesse, Kadaka, Rocca al Mare ja Tondi tanklates, Harjumaal Luige tanklas, Tartu Ringtee tanklas, Narva Pähklimäe tanklas ning Haapsalu tanklas. Järgmise aasta kevadeks on taastuvdiislikütus kättesaadav vähemalt 21 tanklas üle Eesti.

Kui tavaline Neste diislikütus Futura D maksab 1,389, siis Neste MY liitrihind on 1,590€.

Neste märgib, et see kütus sobib kõigile diiselmootoritele. Transpordiameti andmetel on Eestis hetkel arvel 417 445 diislikütust tarbivat sõidukit.

Süsinikujalajälge elektriauto tasemele?

Neste teatel võib uus kütus anda diiselautodele uue võimaluse, sest diiselauto süsinikujalajälge saab hakata vähendama elektriautode säästlikkuse tasemele, mis on 49 g CO2e/km energiatarbimisel 45,7 MJ/100 km.

“Üks võimalus diiselauto süsinikuheite vähendamiseks on loobuda fossiilsest ja minna üle alternatiivsele diislikütusele,” ütles Neste Eesti peadirektor Dennis Antamo. Tema sõnul ei ole Neste MY kasutamiseks vaja teha lisainvesteeringuid ja selle võib igasse diislikütusel liikuvase sõidukisse valada. 

“Neste MY-ga saab iga autoomanik ise otsustada, kui palju ta soovib oma süsinikuemissiooni vähendada, sest seda kütust võib tavalisse diiselautosse tankida nii puhtalt kui ka segatuna fossiilsesse diislisse mistahes vahekorras. Täielikult Neste MY-le üle minnes on võimalik vähendada diiselauto süsinikujalajälge elektriautoga samale tasemele,” lisas Antamo.

* Elutsükli ja emissiooni vähenemise arvutamise metoodika aluseks on Euroopa Liidu Taastuvenergia Direktiiv (2018/2001/EU).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.