Peatselt saab igaüks ise oma iPhone’i või Maci arvutit parandada. Kuidas see võimalik on?

Lahti võetud iPhone. Foto: REUTERS / Eduardo Munoz / Scanpix

Kui sul on remonti vajav Apple’i telefon või arvuti, ning arvad, et suudad selle ise ära parandada, siis peatselt on see võimalik. Apple annab tavaklientidele juurdepääsu oma originaalvaruosadele ja -tööriistadele. 

Self Service Repair ehk iseteenindusliku remondi teenus avatakse esmalt iPhone 12 ja iPhone 13 mudelitele ning seejärel M1 kiipidega Maci arvutitele järgmise aasta alguses USAs. Tuleva aasta jooksul laieneb see ka mujale, aga Apple ei täpsustanud, millistesse riikidesse. 

See on Apple’ilt hea otsus, sest nii peaks vähenema prügimäele jõudva elektroonika hulk. Apple’i remonditeenus on üpris kallis ja kõik ei pruugi tahta sellele raha kulutada. Vana, kuigi lihtsalt remonditav toode visatakse lihtsalt minema ja ostetakse uus. Tõenäoliselt muutub pisut odavamaks ka ametlike remonditöökodade teenus. 

Praegu on Apple’i originaalvaruosadele, tööriistadele ja juhenditele juurdepääs 5000 autoriseeritud ja 2800 sõltumatul remonditeenust pakkuval ettevõttel. Järgmisest aastast saavad need õigused kõik kliendid, kes tunnevad, et on suutelised ise Apple’i tooteid remontima. 

Alguses keskendub Apple kõige sagedamini remonti vajavatele iPhone’i moodulitele nagu ekraan, aku ja kaamera. Neid varuosi saab igaüks ise osta ja vahetada. 

Selleks, et inimesed suudaks ise oma Apple’i tooteid remontida, peavad nad kõigepealt läbi lugema käsiraamatu ja seejärel tellima soovitud varuosa ja selle vahetamiseks vajaliku tööriista Apple’i veebipoest. 

Need, kes eemaldatud mooduli tagastavad, saavad oma järgmiseks ostuks krediiti. Vahetatud moodul võetakse aga ringlusse. 

Apple märkis, et Self Service Repair on mõeldud tehnilise taibuga inimestele, kellel on teadmised ja kogemused elektroonikaseadmete parandamiseks. Enamiku klientide jaoks on kõige turvalisem otsida abi professionaalselt remonditöökojalt, kus on sertifitseeritud tehnikud.

Nüüdne samm on jätk Apple’i varasemale tegevusele, mis käivitati algul 2019. aastal USAs ja seejärel enam kui 200 riigis – sõltumatutele remonditöökodadele anti võimalus osaleda Apple’i remondikoolitustel ning neist said volitatud teenusepakkujad. 

Apple’i tooteid on vastupidavad, aga mitte ühtmoodi. Tänavu märtsis kirjutas Digigeenius, et Apple’i Prantsusmaa e-poes on firma andnud igale iPhone’ile ja MacBookile skoori, mis tähistab seda, kui lihtne (või raske) on vastavat mudelit parandada.

Kõikide mudelite remontimise raskusastet saad vaadata siit. Näiteks uued iPhone 12 mudelid said kõik skooriks 6,6, ent iPhone 11 seeria vaid 4,5 punkti. 

Vahe tuleb Apple’i sõnul sellest, et iPhone 12 telefone on lihtsam lahti võtta ja samuti on nende varuosad odavamad.

Apple ei avaldanud remontimise raskusastet niisama, Prantsusmaal nimelt kehtib seadus, mis nõuab tarbijaelektroonika tootjatelt seda tegema. Nii on ka Apple sunnitud oma seadmetele vastavad punktid andma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.