Riigiasutus kutsub inimesi üles puuke Tallinnasse saatma

Foto: Shutterstock

Kui leiad endalt või loomalt puugi, hoia ta alles, pakenda korralikult ja pane pealinna poole teele.

Inimeselt, lemmikloomalt või vabast loodusest leitud puugist saab teada anda veebilehel. Kõiki registreeritud leiukohaga puugiandmeid kasutatakse interaktiivse puugikaardi loomisel. Kaardi põhjal saab tuvastada Eesti puugirikkaimad ja inimestele kõige riskantsemad puugihammustuse paigad.

Veebilehe küsimustiku täitmisega registreeritakse puuk andmebaasi ja igale puugile antakse unikaalne ID-number. Puuki Tervise Arengu Instituudi (TAI) uuringule saates tuleb talle kindlasti juurde märkida ID-number, mille järgi saab hiljem teha päringu puugi nakatumise kohta.

Kuidas puuk uuringule saata?

Uuringule saadetaval puugil ei tohi kasutada keemilisi aineid (näiteks nahast eemaldamisel). Uuringul tuvastatakse puugi välistunnuste järgi tema liik, arengustaadium ja sugu. Seetõttu on oluline, et saadetav puuk oleks võimalikult ühes tükis.

Puuki saab saata tavalise ümbrikuga (aadressi leiad puugiinfo kodulehelt), kui järgid nõudeid.

Puuki ei tohi panna ümbrikusse lahtiselt. Puuk peab olema pakendatud selliselt, et ta ei saaks välja ronida (juhul kui ta on elus). Puugi võib pakkida toidukilesse, fooliumisse, soonkinnisega kilekotti, paberist tehtud taskusse vm. Kindlasti tuleb jälgida, et pakendi servad oleksid tihedalt kinni.

Ühest kohast leitud puugid võib saata ühes ümbrikus, kuid nad peavad olema pakitud eraldi. Igal puugil peab olema puugi ID-number.

ID-numbrita puugi saatmine

Kui puugil ID-numbrit ei ole ehk puuk on puugiveebis registreerimata, tuleb juurde kirjutada (trükitähtedega): puugi leidmise arvatav aeg ja koht küla täpsusega, samuti see, kas puuk leiti inimeselt, loomalt või mujalt. Juurde tuleks märkida, kas puuk oli naha sisse kinnitunud.

Veebiadministraator sisestab puugileiu koha veebikaardile hiljemalt nädal pärast puugiteatise saamist. Kui puugiga saadetud info on puudulik, jääb puuk uuringust välja.

ID-numbrita puugi kohta pole võimalik tema nakatumise kohta tagasidet saada.

Puugi viimine TAIsse

Leitud puugi võib ka ise TAIsse viia. Sellisel juhul peab puuk olema pakitud samamoodi nagu postiga saates. Puugi võib panna ka tikutoosi või mõnda väiksemasse karpi ja see tuleb õhukindlalt sulgeda (kleeplindi, toidukile vms), et puuk transportimisel karbist ära ei kaoks. Samuti peab iga puugi juures olema leidu täpsustav informatsioon.

Nõuetekohaselt pakitud ja informatsiooniga varustatud puugid saab jätta TAI fuajee infolauda, kasti kirjaga “Puugipank”.

Puugi uurimine

Iga üksikut puuki vahetult pärast TAI immunoloogia ja viroloogia laborisse saabumist uurima ei hakata. Kui laborisse on saadetud optimaalne arv puuke, vaadeldakse neid ühekaupa mikroskoobis, et väliste tunnuste järgi liigikuuluvust määrata.

Kõiki saadetud puuke haigusetekitajate olemasolu kohta ei uurita. Saadetud puukidest moodustatakse nende arvu, uuringu vajaduse ja suuna põhjal valim, mis saadetakse haigusetekitajate olemasolu määramisele.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.