Uuring: enamik Eesti tarbijaist eelistab keskkonnasõbralikult valmistatud ja pika kasutuseaga tooteid

Foto: Pixabay.com

Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringu tulemused näitavad, et tarbijate kõrge teadlikkus oma õigustest on viimasel kahel aastal püsinud samas suurusjärgus, oluliseks peetakse keskkonnasõbralikku tootmist ja toodete pikka kasutusiga.

„Värsked uuringutulemused kinnitavad, et Eesti tarbijad on oma õigustest teadlikud ja informeeritud, samuti on neil piisavalt informatsiooni kaupade ja teenuste otstarbekaks valikuks,” ütles Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) peadirektor Kristi Talving. “On näha, et ka ettevõtjad peavad tarbijaõigusi oluliseks, sest valdav enamik vastanutest kinnitas, et tekkinud probleemide või kaebuste korral leiti lahendus kauplejaga koostöös.” 

2023. aastal läbi viidud uuringu tulemused osutavad, tarbijatele on oluline keskkonnasõbralik tootmine ja toodete pikk kasutusiga, uute toodete ostmisele eelistatakse olemasolevate kaupade parandamist ja varuosade kättesaadavust. 

Keskkonnasõbralikku tootmist (täiesti nõus) eelistas 34% vastanuist ja 46% oli sellega osaliselt nõus. 13% vastanuist sellist eelistust ei omanud ja 7% ei osanud seda öelda.

Keskkonnasõbralikku tootmist eelistasid teistest enam 2501−3000 € suuruse kuu netosissetulekuga vastajad (vastusevariant täiesti nõus 50%) ja üle 3000 € suuruse kuu netosissetulekuga vastajad (vastusevariant täiesti nõus 46%).

67% vastanuist nõustus (vastusevariant täiesti nõus), et neile on oluline toodete pikk kasutusiga, nad eelistavad olemasolevate kaupade parandamist ja varuosade kättesaadavust uute toodete ostmisele. Osaliselt oli selle väitega nõus 27%, sellega ei nõustunud vaid 3% ja sama paljud ei osanud küsimusele vastata.

Vastajate grupid üksteisest selles osas väga ei eristunud. Keskmisest oluliselt vähem hindasid viidatud tooteomadusi Kirde-Eesti elanikud (täiesti nõus 44%) ja muust rahvusest vastajad (täiesti nõus 54%).

Eesti Konjunktuuriinstituut (EKI) uuris 2023. aasta novembris-detsembris veebiküsitlusega Eesti elanike teadlikkust tarbijate õigustest, tarbijate kogemusi ja käitumist probleemide tekkimise korral, hinnanguid finantskirjaoskusele ja tarbijakaitsealase informatsiooni hankimise eelistusi. TTJA poolt ettevalmistatud ankeedile vastas 1075 Eesti elanikku vanuses 18−74-aastat. Kuna mitte kõik ankeedi saanud elanikud ei täitnud ankeeti (uuringus osalemine oli vabatahtlik), siis esinduslikkuse tagamiseks regiooni, vanuse, soo ja rahvuse lõikes andmestik kaaluti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.