Uudis

Soome linn Lahti pakub CO2 heitkoguse vähendamise eest koogikesi

Foto: Shutterstock

Lahti pakub oma elanikele, kes vähendavad süsinikdioksiidi heitkogust, torti, tasuta transpordipiletit ja ujulapääset.

Helsingist sada kilomeetrit põhja pool asuvas Lahtis on välja töötatud rakendus, mis jälgib elanike tekitatud süsinikdioksiidi heitkoguseid selle järgi, kas nad reisivad auto, ühistranspordi või rattaga või jalgsi, kirjutab Euronews.

Rakendus CitiCAP, mida rahastas Euroopa Liit, annab kasutajatele iganädalase süsinikukvoodi. Kes seda kvooti pole tervenisti ära kasutanud, see saab virtuaalset raha, mille eest ta võib osta näiteks bussipileti ja koogitüki või sissepääsu ujulasse.

Projekti uurimisjuhi Ville Uusitalo sõnul võib niimoodi teenida kuni kaks eurot nädalas. “Kuid sel sügisel kavatseme hinda kümnekordistada,” sõnas ta.

Praegu on 44 protsenti Lahtis tehtavatest käikudest jätkusuutlikud

2021. aasta Euroopa Liidu rohelise pealinna tiitlit kandva Lahti eesmärgiks on vähendada järgmise kümne aasta jooksul oluliselt oma mõju keskkonnale.

“Lahti sõltub endiselt väga autodest,” ütles projektijuht Anna Huttunen. Linna eesmärgiks on jõuda 2030. aastaks selleni, et vähemalt pooled kõigist sõitudest sooritataks säästva transpordivahendiga.

Lahtis elab 120 000 inimest. Uusitalo sõnul tekitab üks elanik nädalas 21 kilo süsinikdioksiidi — rakendus kutsubki iga kasutajat seda kogust vähendama veerandi võrra.

Hetkeseisuga on rakenduse alla laadinud 2000 elanikku. CitiCAPi arendajad loodavad, et sarnased tööriistad aitavad tulevikus inimestel hallata tarbimisega seotud CO2 heitkoguseid.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.