Põhja-Šveitsi piirkonnas on kavas hääletada, kas primaatidele tuleks anda samad põhiõigused nagu on nende inimestest sugulastel.
Basel-Stadti kanton otsustab, kas muuta oma põhiseadust nii, et primaatide “vaimne ja füüsiline puutumatus” oleks piirkonna seadustega kaitstud.
Referendumi käivitas loomaõiguste rühmitus Sentience, mis kogus üle 100 000 allkirja – see oli vajalik arv teema rahvahääletusele panemiseks.
Kui kvoot oli saavutatud, esitasid kantoni ja linna võimud viivitamatult kaebuse Šveitsi ülemkohtusse, püüdes referendumit peatada, öeldes, et see on vastuolus föderaalseadusega.
Kuid kaebus lükati 2020. aastal tagasi, sest Šveitsi kantonitel on lubatud föderaalseadusest nii-öelda kaugemale minna.
Sentience tegi ettepaneku juba 2016. aastal. “Primaadid on tuntud oma suure aju, keeruliste sotsiaalsete struktuuride ja suure võime tõttu kannatada nii füüsiliselt kui ka vaimselt,” öeldakse Sentience’i veebisaidil. “Primaate kasutatakse meelelahutuseks ja uurimistööks, kuid neil pole enesemääramisvõimalusi ja nad ei suuda end kaitsta nende elustiili vastu suunatud rünnakute eest.”
Sentience’i andmetel asub Basel-Stadtis üks Euroopa kuulsamaid loomaaedu ja kantonis elab umbes 150 primaati.
Baseli loomaaeda hääletus tõenäoliselt ei mõjuta. Šveitsi ülemkohtu teatel puudutab otsus ainult avalik-õiguslikele asutustele kuuluvaid primaate, mitte neid, keda peavad “otseselt eraisikud”, sealhulgas Baseli loomaaed.
Sellest hoolimata kardab loomaaed selle hääletuse mõju. Loomaaia juhatuse liikme Olivier Pagani sõnul kardab ta, et primaatidele antud “õigus elule” muudab väga keeruliseks ahvide “magamapaneku”, kui see on vajalik nende kannatuste lõpetamiseks.
Loomakaitsjad võivad sel pühapäeval saavutada veel ühe võidu, kui Šveitsis hääletatakse rahvahääletusel, kas riik keelab esimesena maailmas täielikult loomkatsed.
Valitsuse statistika kohaselt suri riigis 2020. aastal laboratoorsetes testides üle 550 000 looma, nende hulgas olid ka primaadid.
Vaatlejad aga arvavad, et rahvahääletus, mille tulemus on siduv, ei lähe tõenäoliselt läbi.
Allikas: Euronews Green