Uudis

Täna “Laseris”: kui Eesti maasikas on nii puhas, nagu väidetakse, siis miks leiti neist keskmiselt kolme taimemürgi jääke?

Marii küsimused ajasid kogenud maasikakasvataja Paavo Otsuse kokutama.Foto: Aare Varik

Möödunud aastal leiti Eestis müügil olnud maasikatest 12 taimemürgi jäägid. Laboritulemuste ajaks olid kõik need Poola maasikad leidnud juba tee eestlaste kõhtu.

Proove võeti ka Eesti maasikatest. Neist leiti keskmiselt kolme taimekaitsevahendi jääke. Esmaspäevane “Laser” läheb turule, põllule ja viimaks ka laborisse, et uurida, kui palju siis õigupoolest on Eesti maasikas Poola omast parem.

“Eesti maasikas on mingisugused jäägid, aga need on imepisikesed,” selgitab 20 hektaril maasikaid kasvatav Raja talu peremees Margus Tärn.

Sõnum roheportaali peatoetajalt

Aitame sul tulevikuga kohaneda!

Muuda oma ettevõte metsapositiivseks ja süsinikuneutraalseks. Küsi meilt, kuidas muuta oma teenust, toodet või igapäevategevust nii, et saaksid anda maailmale rohkem kui sellelt võtta.

“Taimekaitsevahendeid on Eestis lubatud kasutada kümme korda vähem kui all, lõunapool,” lisab Tartumaa maasikakasvataja Paavo Otsus.

Kuigi põllumehed kinnitavad meile kui ühest suust, et kuskil ei pritsita nii vähe kui meil, tõusis 2019. aastal taimekaitsevahendite müük Eestis 17 protsenti.

“Mina olen näinud fungitsiidide jääke ehk siis see seenhaiguse tõrjevahend ei lagune nii kiiresti,” põhjendab Maaülikooli aiandustehnoloogia dotsent Ulvi Moor, miks ikkagi ei ole Eesti maasikad puhtad.

Kas need siis ei ole mürgised?

“Oi, on küll,” vastab Maaülikooli taimekaitse vanemteadur Eve Veromann.

Kuidas kindlaks teha, kas sügavkülma varutud maasikas on ikka Eesti päritolu, näeb juba esmaspäeval kell 20 TV3 saates “Laser”.

Miks leiti Eesti maasikast keskmiselt kolme mürgi jääke? Laseris 14.09.2020

Miks on mahemaasikas kaks korda kallim kui tavaline? Ja Kreeka maasikas jälle 2 korda odavam kui Eesti oma? Mida me õigupoolest endale odava maasikaga koos sisse sööme? Küsimusi nii palju, vastused täna kell 20:00 @ TV3 Eesti / TV3 Estonia

Posted by Telesaade Laser on Esmaspäev, 14. September 2020

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.