Suur lugu

Milliseid rohelisi vaatamisväärsusi külastada Prahas?

Praha.Foto: Shutterstock

Tšehhi pealinn Praha on Euroopas suuruselt kolmeteistkümnes linn, mis on koduks 1,3 miljonile inimesele. Praha põneva ajalooga vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Seal leidub mitmeid ainulaadseid vaatamisväärsusi: maailmas vanuselt kolmas ning ainus seni töötav astronoomiline kell, suurim keskaegne loss maailmas – Praha loss ning Karli sild, kust kohalikku on teinekord raskem tabada, kui meetrilaiust vaba kõndimisruumi. 

Kuigi turismisreisid kipuvad jääma kesklinnas asuvate turismilõksudepõhiseks, siis uut ja põnevat leiab just kesklinna turistilõksudest eemal. Praha parkidele võiks pühendada vähemalt päeva kui mitte rohkem. Erinevate allikate arvates on Praha üks maailma rohelisemaid linnaruume. Kõik kirjeldatavad pargid asuvad kesklinnast kõnnitavas kauguses. Ees ei oota turistide hordid vaid pigem saab näha kohalikke ja võtta aja maha, olles endiselt kesklinna vahetus läheduses. Praha jagab pooleks Vltava jõgi, mille mõlemal poolel on palju pakkuda.

Stromovka park asub Praha 7. piirkonna jõekäänus ning sinna viib kõnnitee läbi Holešovice piirkonna. 95 hektari suuruse pargi ülemises osas on mänguväljakud, palliplatsid ning palju ruumi ja radasid jooksjatele, rattaga sõitjatele ning koerajalutajatele. Läbi pargi viib hulgaliselt teid, mis tekitavad tunde, et asud kusagil Pärnumaal hõredas (männi-)metsas – nii mõnusalt roheline ja suur on see park!

Läbi pargi allapoole liikudes leiavad romantikud endale kindlasti ühe lemmikkoha, kus päikest ja piknikku nautida. Seal ootavad ees partidega tiigikesed. Pargi keskosas asub ka purskkaev. Tiigikeste keskel on väikesed saared, kuhu viivad laudteed ning tiikide ääres on palju istumisalasid, kuhu ennast täies pikkuses siruli visata.

Stromovkast 15 minutilise jalutuskäigu kaugusel asub Letná park. Pargist avaneb imeline vaade jõele, vanalinnale ja Praha lossile – pole vaja osta mingisugust piletit ülerahvastatud platvormile. Lisaks paistavad siia teletorn, Vitkovi mägi oma ratsanikuga ja tantsivad majad.

1955. aastal püstitati keset parki Stalini kuju, mis 1962. aastal maha lõhuti. Kuju asemel on nüüd suur metronoom. Pargis on ajaloo jooksul peetud 750 000 inimesega protestiaktsioone, tehtud üleskutseid valitsusele ning 1996. aastal andis Michael Jackson seal kontserdi rohkem kui 120 000 inimesele.

Pargi lossipoolses otsas asub Hanavský paviljon, mis ehitati maailmanäituse juubeliks, kus tänapäeval asub restoran. Pargist saab jalutada edasi Praha lossini või alla jõe äärde.

Teisel pool jõge, Karli sillast umbes 25-minutilise jalutuskäigu kaugusel asub Vyšehradi loss pargiga. See jääb kuidagi linnakülastajate käikudest eemale ja peamise tähelepanu tõmbab endale Praha loss. Esialgu võib tunduda, et Vyšehrad ja basiilika tornid asuvad kesklinnast kaugel, aga tegelikult see ei ole nii. Ja kui üldse kõndida ei jaksa, siis saab ka trammiga sisuliselt ukse ette kohale. 

Teekond kesklinnast Vyšehradini paitab silma. Esmalt näeb jõge, mille keskel on saarekesed ja kust saab rentida ka aerupaadi. Teiseks, möödute rahvusteatrist, kohvikutest ja restoranidest, kust leiab täiesti mõistliku hinnaga pakkumisi, tuleb osata ainult otsida. Tee äärde jäävad ka Tantsivad majad, mille katusel asub vaateplatvormiga kohvik. 

Kohale jõudmiseks tuleb kõndida mäkke, aga ronimine on seda väärt – lõppu jõudes avaneb imeline vaade jõele, Praha teisele rajoonile ning kaugusest paistavad ka loss ja kesklinna tornikesed. Lossikindluses asub surnuaed, kuhu on maetud Tšehhi ajaloos märkimisväärseid inimesi. Iga haud ja hauakivi on omaette pisike kunstiteos.

Üles jõudmiseks on mitu viisi, kuid soovitatav on piirkonnale ja pargile tiir peale teha. See ala on üsna suur ning jäädes ainult ühe koha peale, võib suur osa ilust märkamata jääda. Näiteks asub pargis ka väliteater. Kindluses on võimalik minna  ka näitustele, kus näeb Karli silla originaalkujusid. Nimelt, kõik Karli sillal olevad kujud on asendatud ja tegemist ei ole originaalidega. 

Vyšehradist edasi võib kõndida Havlíčkovy pargini. Selle ümber asuv elamurajoon on omaette vaatamisväärsus. Pisikesed kohvikud, kaunid hooned ja armsad alleed lihtsalt neelavad su endasse. Siin jalutades võib aeg lausa märkamatult lennata.

Park on inspireeritud Itaalia renessansiajastust ning seal kõndides on esialgu tunne, et enam ei viibigi Prahas. Pargis asub viinamarjaistandus, restoran ja paviljon, mis on populaarne koht abiellumiseks, ning inimeste loodud koobas Grotta, mille ees on ka kaunis purskkaev. Pargi ülaosas asub CEELI Instituut (ingl Central and Eastern European Law Initiative Institute) ja selle kõrval liuväli. CEELI instituudi taga on vaateplatvorm, kust avaneb vaade elamurajoonidele ja kesklinnast kaugemale.

Edasi läbi Žižkovi piirkonna jääb Vitkovi park, mis kõrgub üle linna. Sealne pronksist hobuse ja ratsaniku kuju paistab kaugele. Tegu on rahvusliku monumendiga. Ratsaniku kuju sümboliseerib Jan Žižkat, kes alistas 1420. aastal Vítkovi mäe lahingus kuningas Sigismundi juhitud katoliku väed.

Vitkovi pargist ja mäelt avaneb imeilus vaade linnale. Mäe ülaosas on jalakäijate tänav, mille ääres on aktiivsuspargid harjutusmasinatega. Seega kohtab seal palju jooksjaid ja koertega jalutajaid. Mäe külgedel on palju istumispinke, kust imelist vaadet silmitseda. Just Letná ja Vitkovi pargid on peamised kohad, kust näeb suurt osa linnast ning ikka ja jälle tõmbavad need huvilisi uuesti tagasi jalutama. 

Vitkovi mägi. Foto: Shutterstock

Žižkovis asub ka teine armas ja kõrvalisem park Parukářka. See on üks väheseid kohti linnas, kus tohib avalikult alkoholi tarbida – huvitav fakt Praha kohta, mis on tuntud oma õllekultuuri poolest. Pargis on laste mänguväljakud, koht grillimiseks ning lisaks avaneb siit ilus vaade teletornile, Vitkovi mäele, Karli silla tornidele ning teistele vanalinna tornikestele ja kirikutele. Lisaks on see park ilus koht, kus päikeseloojangut jälgida. 

Vaade Parukářka pargist. Foto: Shutterstock

Ükskõik kui palju on parkides mänguväljakuid või rulatamise ja sportimisalasid noortele, ümbrus hoitakse laitmatult puhtana. Kõikide mainitud parkide külastamine on täiesti tasuta. See sobib just inimestele, kes reisivad väiksema eelarvega. 

Eelpoolnimetatud pargid pole ainsad pargid Prahas, vaid neid on veel ja veel. Nimekiri asjadest, mida Prahas avastada on lõputu: siin on hulgaliselt kohvikuid, baare, muuseume, näituseid, kontserte. Pargid on üks võimalus, et võtta aeg maha, roheluses ja rahus mõnuleda olles samal ajal kesklinnale lähedal, aga teistest turistidest ja linnasaginast täiesti eemal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.