Üks tootegrupp, mis on juba mitmeid kümnendeid oma innovatsioonivaesusega paigal püsinud, on naiste hügieenitooted. Esimesed kommertslikult toodetud hügieenisidemed tulid turule aastal 1879. Alles üle saja aasta hiljem, on ettevõtted tulnud välja nutikate lahendustega, mis ühe hoobiga lahendavad mitut probleemi nagu näiteks tampoonidega seostatud toksilise šoki sündroom ja ühekordsete toodete keskkonnavaenulikkus.
Näiteks Läänemeres üks levinuim prügiliik on ühekordsed hügieenitooted, mis satuvad loodusesse kesiste või lausa puudulike reoveesüsteemide tõttu. Lisaks napivad ka inimeste endi teadmised ja on kasutusel kesised praktikad. Üks lihtsamaid lahendusi on aga võtta kasutusele tooteid, mida peale kasutuskorda prügikasti ei visata.
Naine kulutab tampoonidele ja hügieenisidemetele 4000 eurot
Paar kiiret arvutust ja selgub, et üks naine kasutab oma elueal ligikaudu 10 000 ühekordset tampooni ja/või hügieenisidet. Peale selle, et tegu on suure kogusega olmajäätmete näol, on tegu ka kalli lahendusega. Kui võtta ühe tüki hinnaks turu keskmine, milleks on 40 senti, kulutab üks naine oma hügieenitoodetele vähemalt neli tuhat eurot. Seda suurt summat ei saa lihtsalt prügikasti visata.
Naiste menstruatsioonitooted on luksuskaup. Alles hiljaaegu on riigid alustanud võitlust lahendades vaesusprobleemi, mille üks aspekt on justnimelt naiste hügieenitooted. Veebruarikuu lõpupäevadel sai Šotimaa maailma esimeseks riigiks, mis muutis naiste menstruatsioonitooted tasuta kaubaks. Teine hea näide on Inglismaal tehtud üleriigiline muudatus, mille tulemusena pakutakse kõikides haridusasutustes naistele tasuta hügieenitooteid. Seda põhjusel, et vähemkindlustatud perede tütarlapsed puuduvad koolist, kuna kuutarbed on kulukad.
Odav, keskkonnasõbralik ja tervisele ohutu
Loodetavasti võtavad ka teised riigid omale Šotimaaga sarnase suuna, seni aga kuni säärane mõtlemine Eestisse jõuab, saavad meie naised teha ise paremaid otsuseid. Üks hea lahendus, mis on keskkonnasõbralik, tervisele ohutu ja ka odav, on lekkekindel pesu.