Test: kas biolagunevaid plaastreid tasub tegelikult soetada ja kas need on head?

Plaastrid.Foto: Rain Vagel

Austraallane James Dutton märkas, et tema pojal tekkis tavaliste plaastrite kasutamise järel tõsine nahalööve, mis tegi haavad veel hullemaks. Ta sai teada, et tavalised plaastrid sisaldavad palju keemilisi aineid, mistõttu ei saa arvestatav hulk inimesi maailmas neid kasutada. Seepärast otsustas James leida paremaid alternatiive. 

Nõnda sündis Patch, mis müüb kodulehe väidete põhjal 100 protsenti mahebambusest valmistatud biolagunevad plaastrid. Need kinnituvad nahale hüpoallergeense rõhutundliku teibi abil, mis ei ärrita nahka – umbes nagu pisikeste iminappadega. Plaastrid ei sisalda parabeene, plastikut, silikooni ega lateksit. Need sobivad ettevõtte sõnul veganitele ning neid pole testitud loomadel.

Valikus on neli plaastrit:

  1. Natural: lõikehaavadele ja kriimustustele
  2. Kookosõliga ja panda mustriga: laste õrnale nahale marrastuste ja kriimustuste ravimiseks
  3. Aktiivsöega: haavadest mustuse eemaldamiseks ning haava puhtana hoidmiseks; aktiivsetele sportijatele; hammustuste ja pindude puhul
  4. Aloe veraga: põletustele ja villidele

Kuigi plaastri pealmine osa meenutas mulle vanaaegseid tekstiiliplaastreid, mida veel kasutati, kui veel väike olin (1990ndate lõpp ja 2000ndate algus), siis ei olnud plaastreid maha võttes sellist valusat nahka rebivat tunnet. Need tulid tõepoolest maha üsna õrnalt, kuid mitte liiga kergelt. Mulle meeldisid väga ka plaastrite toonid ning lastele mõeldud pandamustriga plaaster – see näeks ka täiskasvanutel hea välja.

Neli erinevat varianti. Foto: Liisa Aavik

Kasutamine

Enne plaastri kasutamist tuleks haav puhastada. Plaaster on soovitatav kinnitada täielikult nahale, et selle otsad üksteise peale ei jääks – nii püsib plaaster paremini kinni. Peale pesu tuleb plaaster õrnalt rätikuga kuivemaks tupsutada ning lasta õhu käes kuivada. Märg plaaster tuleb nimelt kergesti naha küljest lahti. Panin ka ise kõik neli tüüpi plaastrit duši alla minnes käe peale. Märkasin, et kuivemad püsisid kenasti peal, aga niisked tulid kergesti ära. Biolaguneva plaastri võib kasutuse järel panna tööstuslikku kompostrisse minevatesse biojäätmetesse, kuid mitte tavalisse komposti.

Kuidas plaastrid biolagunevad.

Pakend

Pakendiks on stiilsest papist vutlar, mis meenutab samuti vanaaegseid tooteid, aga on samas piisavalt kaasaegse välimusega. Plaastrid ise on pakitud veekindlasse paberitaolisesse materjali. Seega saab need panna paberi ja papi sekka. Siinkohal tuleks arvestada, et matkama minnes vutlarit kaasa võttes võiks mõelda korduskasutatavale niiskuskindlale kotile (nt silikoonist lekkekindel kott). Lisaks tuleb plaastreid nahal kuivana hoida. 

Pakendil endal väiteid mahebambusest ja veganitele sobimisest ei ole. Ilmselt on see ka mõistlikum. Hetkel ei ole ettevõttel kolmandate osapoolte sertifikaate, mis seda kinnitaksid. Muidugi ei ole keelatud ise neid väiteid esitada või enda loodud sümboleid kasutada. Praegu ei näita Patch aga tõendeid, kust tuleb mahebambus.

Heategevus

Ettevõte toetab oma plaastritega Ida-Timori noorte veteranide missiooni meeskonda, keskkonnahoiuorganisatsiooni Sea Sheperd ning Haiti lapsi. Kodulehelt ei leia infot, kui palju neile annetakse ja mida sellega saavutatud on.

Toote päritolu

Patchi kaubamärki omab ettevõte Nutricare. Plaastrid toodetakse aga Hiinas Guangzhou linnas Guangdongi provintsis. Ettevõtte kodulehelt ei ole võimalik näha, millistes tingimustes need inimesed töötavad ja selle kohta infot saada. Euroopa Liidus levitab tooteid Nutricare’i tütarettevõte Belgias. Eestis müüb plaastreid Kideco pood.

Üldpilt

Mulle väga meeldib toodete välimus, koostis ja kasutuskogemus ning kasutaksin neid hea meelega edasi. Samas, sooviksin Nutricare’ilt natuke rohkem läbipaistvust, et klient leiaks lihtsamini infot töötajate töötingimustest. Lisaks võiksid nad endale hankida ka mahebambuse sertifikaadi ning näidata, kust see tuleb ning olla läbipaistvamad ka oma annetuste osas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.