EESTI SEIRAB OLUKORDA: Ukrainas kukkus radioaktiivsete jäätmete hoidla territooriumile rakett, kuid kiirgusohtu see ei suurendanud

Arhiivifoto eelmise aasta aprillist Tšornobõlist. Foto: EPA / SERGEY DOLZHENKO / Scanpix

Keskkonnaamet kinnitab, et kiirgusohtu Eesti elanikele ei ole, kiirgustase Eestis ja meie lähiriikides on püsinud stabiilne. Seda hoolimata sellest, et Kiievi radioaktiivsete jäätmete hoidla territooriumile kukkus rakett.

Keskkonnaamet seirab pidevalt ioniseeriva kiirguse näitajaid Eestis ja meie lähiriikides. Pidevalt jälgitakse ka rahvusvaheliste kiirgusohutusasutuste infovooge.

“Eesti elanikud ei pea muretsema võimaliku kiirgusohu ja oma tervise pärast. Ukraina tuumarajatised asuvad Eestist nii kaugel, et sõjategevuse tulemusel tekkinud häiringud meil kiirgusohtu kaasa ei too,” ütles Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra eile.

Keskkonnaamet saab pidevalt teavet ka Ukraina Riiklikult Tuumainspektsioonilt ja selle põhjal saab kinnitada, et olukord Ukraina tuumarajatistes on kontrolli all.

“Reedel levis küll teave, et kiirguse tase on Tšornobõli eritsoonis tõusnud, kuid see muutus ei ole ohtlik inimeste tervisele ja tuumajaama personal jätkab oma tööd. Sõjategevuse käigus Kiievi radioaktiivsete jäätmete hoidla territooriumile kukkunud rakett ei ole hoidlat ennast vigastanud ning automaatne kiirgusseiresüsteem töötab. Kõik Ukraina tuumaelektrijaamad töötavad tavarežiimil,” kinnitas Keskkonnaameti kliima- ja kiirgusosakonna nõunik Teet Koitjärv. 

Eesti kiirgusohust varajase hoiatamise seirevõrk koosneb 15 automaatsest kiirgusseirejaamast, mis mõõdavad reaalajas õhu gammakiirguse taset üle Eesti. Automaatjaamad on olulised võimaliku piiriülese radioloogilise mõju avastamisel kiirgussündmuste korral lähiriikides. Seiretulemusi saab jälgida Euroopa kiirgusandmete vahetamise platvormilt Eurdep.

Lisaks seirab Keskkonnaamet õhukandeliste osakeste radioaktiivsust Eestis kolmes filterjaamas. Nende abil on võimalik avastada välisõhus ka väga väikeseid muutusi. 

Kui kiirgustase Eestis või mõnes lähiriigis peaks muutuma, annab Keskkonnaamet sellest teada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.