Looduses liikumine

Saaremaa looduskaitsealal hakkasid kehtima mitmed uued nõuded

Mererand Saaremaal.Foto: Shutterstock

Saaremaale Mullutu-Loode looduskaitsealale kalastama ja puhkama minnes tuleb arvestada alates laupäevast kehtima hakkava uue kaitsekorraga – varasemaga võrreldes on muudatusi nii püügiaegades kui ka püügiviisides. 

Mullutu-Loode looduskaitseala on moodustatud erinevate looduskoosluste, kaitsealuste liikide ning veelindude rändepeatuse ja pesitsuspaikade kaitseks. Kaitseala veealal on lubatud sõita ujuvvahendiga, välja arvatud Linnulahel ja Paadla lahel.

Kaitsealale jäävad Mullutu Suurlaht, Suurlaht ja Linnulaht on populaarsed kalastuskohad, aga tuleb teada, kus ja millal tohib kala püüda. „Näiteks paaril viimasel aastal oli Suurlahel spinningupüük lubatud juba 11. maist, kuid uus kaitse-eeskiri nihutab spinningupüügi alguse taas 21. maile, mis annab jahedatel kevadetel nagu tänavu, haugidele piisava aja soo jätkamiseks,“ selgitas keskkonnaameti järelevalveosakonna Saaremaa büroo juhataja Jaak Haamer.

Kaitseala territoorium jaguneb kaitse-eesmärkidest sõltuvalt sihtkaitsevöönditeks ja piiranguvöönditeks. Piiranguvööndis on kalapüük lubatud, sealjuures Mudamaardla piiranguvööndis on püük lihtkäsiõnge, käsiõnge ja põhjaõngega lubatud aasta ringi. Kõigi muude harrastuspüügivahenditega tohib seal kalastada ajavahemikus 21. maist 31. märtsini.

Sihtkaitsevööndis on lubatud õngepüük ja harrastuspüük Linnulahe sihtkaitsevööndis 15. juulist 31. märtsini; õngepüük ja harrastuspüük Vägara sihtkaitsevööndis 21. maist 31. märtsini; püük lihtkäsiõngega, käsiõngega ja põhjaõngega Mullutu lahes ja Suurlahes aasta ringi ja kõikide teiste harrastuspüügivahenditega 21. maist 31. märtsini; kutseline kalapüük lõkspüünistega Mullutu sihtkaitsevööndis ja Vägara sihtkaitsevööndisse kuuluval Nasva jõe osal 21. maist 31. märtsini.

„Vägara sihtkaitsevööndisse jäävad olulised harrastuspüügi kohad, aga kuni 21. maini on seal kalapüük keelatud. Sellele vaatamata kogunevad Kurgu kraavile, Pühajõele ja Vägara paadikanalisse särjepüüdjad õngedega,“ märkis Jaak Haamer. 

Seoses uute nõuetega Mullutu-Loode kaitsealal teevad inspektorid kaitsealale tihedamalt kontrollkäike ja selgitavad inimestele uusi kehtivaid nõudeid.  

Keskkonnaamet tuletab veel meelde, et harrastuslik kalapüük nakkevõrguga on kaitsealal lubatud ainult Suurlahes ja Mullutu lahes kalastuskaardi alusel ning kaartide arv on piiratud.

Mullutu-Loode looduskaitseala moodustati olemasoleva Linnulahe, Loode tammiku ja Loodenina ranna, Loode, Mullutu ja Nasva merikotka püsielupaikade ning Mullutu-Loode hoiuala baasil. Looduskaitseala pindala on kokku 5992,4 hektarit ja sellest ligi 1171 hektarit moodustab veeala.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.