Looduskaitse

Viljandimaal jääb üks liigikaitseala vähemaks, sest kaitsealune kotkas seal enam ei pesitse

Väike-konnakotkas. F: Wolbrum Avner / Wikipedia

Keskkonnaministeerium plaanib kaitse alt välja arvata Viljandimaa Oja liigikaitseala, kuna kaitstav väike-konnakotkas pole seal aastaid pesitsenud.

Keskkonnaministeerium on saatnud kooskõlastusele eelnõu, mis näeb ette Viljandi vallas asuva Oja liigikaitseala kaitse alt välja arvamise, selle põhjuseks toob eelnõu seletuskiri välja looduskaitseliste väärtuste puudumise.

Ala võeti kaitse alla 1992. aastal, et kaitsta I kategooria linnuliigi väike-konnakotka pesapaika. Seletuskirja kohaselt ei ole lind kaitsealal pesitsenud aga 1992. aastast alates. Ka ei leidu alal haruldasi maismaakooslusi ega liike.

Seletuskiri lisab, et Oja liigikaitseala pindala kattub 66 protsendi ulatuses Jamsi metsise püsielupaigaga, seega on suures osas tegemist topeltkaitsega alaga. Kaitseala põhiväärtused jäävad olemasoleva Jamsi metsise püsielupaiga territooriumile ja on tsoneeritud sihtkaitsevööndisse. Kunagised väike-konnakotka pesapuud jäävad Jamsi metsise püsielupaiga sihtkaitsevööndisse.

Kaitse alt arvatakse välja alad, kus on enamasti levinud inimtegevusest tugevalt mõjutatud kuivendatud metsad. Neid alasid ei peetud vajalikuks arvata Jamsi metsise püsielupaiga koosseisu. Kaitse alt välja arvataval alal pesitsevad valdavalt levinud linnuliigid.

Seetõttu plaanib keskkonnaministeerium arvata ala looduskaitse alt välja ning kaotada alal kehtinud looduskaitselised piirangud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.