Loodusnähtused

Keeristorm lõhkus Lõuna-Eestis hooneid ja murdis puid

Foto: Pixabay

Eile õhtupoolikul kella 16-17 vahel tabas Tartumaa lõunaosa keeristorm ehk tromb, mis lõhkus hooneid, murdis rohkelt puid ning tegi muud kahju, teatas Facebookis sünoptik Kairo Kiitsak.

“Kell 16 ilmus radarile Tartu- ja Põlvamaa piiri peal tuultepaar, mis viitab sellele, et seal esineb tsirkulatsiooni ehk õhk pöörleb ja tõenäoliselt on tornaado tekkimas või juba tekkinud,” kirjutas Kiitsak. “Mida minutid edasi, seda tugevamaks signaal muutus äikesepilve idast läände liikudes ja võimsamaks muutudes. See on õpikunäide klassikalisest trombist, alates selle tekkest kuni hävitustöödeni välja. Radariandmed näitavad, et tsirkulatsioon jätkus ka kella 17-18 vahel Viljandimaa lõunaosa kohal.”

Kiitsak jätkas: “Austrias viibides analüüsisime kolleegidega parajasti toimuvat ja tänaseks näitasid ilmamudelid tõepoolest lisaks rahele, tugevatele vihmavalingutele ja tuulepuhangutele ka trombide tekke võimalust – esiteks õhumass oli väga niiske ja soe, teiseks esines maapinna lähedastes õhukihtides märkimisväärne tuulenihe.

Mõistagi on tegemist väga ohtliku situatsiooniga ja seda on vaja edasi uurida. Tornaadode liikumine idast läände ei ole Eestis tüüpiline, see on pigem erandlik. Enamik Eesti tornaadosid liigub lõunast põhja suunas.”

Vaata siit videot trombikahjustustest Raanitsa ja Paali külas Kambja vallas eile õhtupoolikul.

Siit näeb videot trombist Kambjast pisut lõuna pool eile õhtul kella 16:25 paiku.

Täna hommikul oli elektrita 12 000 majapidamist

Kui teisipäeva õhtuks suutsid elektrikud äikesetormi tõttu katkenud elektrivarustuse taastada 7000 majapidamises, siis kolmapäeva hommikuks oli see arv tõusnud 12 000ni, vahendas BNS.

Kolmapäeva hommikul kella 7.20 seisuga oli tormist tingitud riketega seoses elekter ära veel 920 majapidamisel, teatas BNSile Elektrilevi OÜ. Öö jooksul suutsid brigaadid likvideerida 27 keskpinge ja 25 madalpinge riket. Kokku taastati elektrivarustus 12 000 majapidamisel. Jätkuvalt on kõige rohkem kahjustusi Tartumaal, kus vooluta on 578 majapidamist. Ida-Virumaal ja Jõgevamaal on tormist tingitud riketest veel ca 100 klienti elektrita. 

 „Hommikupoolikul toimus vahetus nii juhtimiskeskuse kui ka töömeeste seas, et puhanud inimesed saaksid turvaliselt edasi katkestusi likvideerida. Loodame Jõgevamaal ja Virumaal kõigile elektri taastada täna hiljemalt pärastlõunaks, Tartumaaga läheb ilmselt õhtuni, “ kommenteeris Elektrilevi juhtimiskeskuse üksuse juht Hardi Puusepp.

Elektrilevi palub kõigil elektrikatkestustest teada anda rakenduse MARU kaudu https://www.elektrilevi.ee/maru. See võimaldab elektririkete korral kiiret infovahetust kliendi ja Elektrilevi vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.