Kolmapäeva öösel võib tulla troopiline öö ja päeval kuni 33 kraadi sooja

Foto: Pixabay

Keskkonnaagentuuri sünoptiku Kairo Kiitsaku ilmaprognoos lubab kolmapäeva ööks ja päevaks suurt palavust.

Kairo Kiitsak:

“Ebakindlust on palju, sest mudelprognoosid on väga erinevad, aga märgid näitavad, et õhukihistus hakkab teisipäeva (15.08) õhtul Lääne-Eesti saartelt alates ebapüsivaks muutuma, viidates suurenevale äikese võimalusele.

Teisipäeval liigub nõrgenev madalrõhuala järk-järgult Põhjamerelt Skandinaavia lõunaosa suunas ja selle lohk laieneb üle Läänemere Baltimaade poole. Ida-Euroopa kohal kinnitab samal ajal kanda võimas kõrgrõhuala. Lõunavoolus algab südasuviselt sooja, aga niiske õhumassi teekond Kesk-Euroopast Baltimaadesse.

Kolmapäeva öösel (16.08) liigub soe front üle Eesti. Öö tuleb mitmel pool üsna soe, on troopilise öö võimalus (õhutemperatuur ei lange alla 20 kraadi – toim.). Esimesed äikesed võivad areneda Läänemere keskosas, Lääne-Lätis ja Liivi lahe/saarte piirkonnas juba teisipäeva õhtul. Mõned mudelid näitavad, et ööl vastu kolmapäeva võib äikesepilvi areneda ka Eesti kohal ja need olla omakorda kohati intensiivsed. Tuleb seega jooksvalt arengutel silma peal hoida.

Kolmapäeva (16.08) päev vajab samuti täpsustamist. Ilm tuleb kuum – väga soe õhumass on Eesti kohal. Atmosfäär pulbitseb energiast. Praeguste prognooside kohaselt võib õhutemperatuur tõusta 25-31, Ida- ja Lõuna-Eestis kuni 33 kraadini. Sajupilvede all ja kohati rannikul on jahedam.

Mudelid näitavad statsionaarse frondi moodustumist – selline front liigub aeglaselt/väga vähe. See juhtub siis, kui kaks õhumassi (külm ja soe) suruvad üksteise vastu, kuid kumbki pole piisavalt võimas teise liigutamiseks. Vahetult frondi ees võib käivituda uus äikesepilvede areng, millega võivad kaasneda lokaalsed, ent tugevad vihmavalingud, tuuleiilid ja rahe.

Kui äikesed peaksid tekkima, siis on ka hiidraheoht. Praegu (14. augusti seisuga) on sajuhoogude tõenäosus suurem Lääne-, Põhja- ja Kirde-Eestis. NB! Detailid veel kindlasti muutuvad lähima 24-36 tunni sees!”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.