Vaata videot: kas kaadrisse jäi vägistamiskatse või kaklevad linnud toidu pärast?

Linnuekspert: konflikti tekkides on reeglina kannatajaks emaslind

Foto: kuvatõmmis Art Merikotka videost

Eile, 7. juulil kiusas Kopli liinide promenaadil üks isaslind emast. Linnuökoloogi Marko Mägi sõnul võib konflikti selgitada kas vägistamiskatsena või on lindile jäänud kaklus söögi pärast.

Art Merikotka märkas eile, 7. juulil Kopli liinide promenaadi juures omapärast vaatepilti: üks luik ründas teist. Tüli lõpetas eemalt lähenev kolmas luik. Kogu tegevus kestis mõne minuti, linnud ei lasknud end inimeste kohalolust häirida. “Linnud olid oma tegevusse liiga fokusseeritud,” ütles Merikotka.

Rohegeenius uuris TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogilt Marko Mägilt, mis täpsemalt võis rannas aset leida. Miks ründas üks luik teist?

Näib, et isaslind “kiusas” emast, teine isane sekkus ja lõpetas tüli. Veelinnu puhul on tavapärane, et isaslind on emasest sotsiaalselt ja füüsiliselt üle ning konflikti tekkides on reeglina kannatajaks emaslind.

Paraku ei ole teada, mis konfliktile eelnes. Kui tegu oleks pesitsusperioodi algusega, võiks tegevust selgitada vägistamiskatsega – partidel on emaslinnu vägistamine küllalt tavapärane ja on ka juhtumeid, kus emaslind heidab hinge, sest ei suuda isaste eest põgeneda, teda surutakse vägistamise käigus pidevalt vee alla ja ta upub. Siiski juhtub seda harva.

Kevadel võib selliseid ahistamiskatseid märgata sinikael-partidel, kui mitu isast (mõnikord lausa kümme) üht emast taga ajavad ja üritavad temaga paaruda (päris kaitsetud emased siiski pole, eks ole neilgi tekkinud evolutsiooni käigus kohastumus, mis aitavad vägistamise negatiivset mõju leevendada).

Praegu on aga tegu pesitsusjärgse sulgimisperioodiga, mil luiged on lennuvõimetud ja veedavad aega rannikumerel toitudes, seega võiks vägistamise justkui välistada. Tegelikku riiu põhjust on keeruline välja tuua, kuid ei saa välistada, et tegu on noore isasega, kes ei ole veel sigimisikka jõudnud, kuid teeb esimesi katseid end kehtestada, et olla järgmisel kevadel sigimiseks paremini valmis.

Kuna linnud olid kaldal ja inimesed lähedal, võis ka olla, et inimesed toitsid luiki. Toidu pärast kaklemine on tavaline kõigi loomade puhul (k.a inimene) ja selle käigus vahendeid ei valita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.