Metsamajandus

Metsamees kontrollis 25 kohta, kus RMK tegi üraskitõrjet, ja süüdistab metsafirmat valetamises

Värske ministrikandidaadi puudulik metsaharidus tekitab metsamehes Mati Sepas skepsist.Foto: erakogu

14 aastat metsas töötanud Mati Sepa sõnul raius RMK üraskitõrje varjus metsatööstuse jaoks puid maha: kontrollreidil avastas ta, et materjal on loodusest välja toimetatud, kuigi see pidanuks metsafirma enda selgituste kohaselt ootama, kuni ürask maa seest välja tuleb.

Sepp võttis möödunud pühapäeval ette retke RMK metsadesse, et kontrollida Tartu maakonnas toimuvaid kuuse-kooreüraski raieid. Kokku vaatles ta 25 üraskikollet Laevast Mäksani. Sepa sõnul oli ilm heitlik, sai vihma, päikest ja isegi rahet. “Aga see oli köömes võrreldes sellega, mida metsas avastasime,” nentis ta.

Kõige drastilisema vaatepildina mõjusid Sepale üraskikolded Tartu linna kõrval, Tallinn-Tartu maantee ääres, kus oli linnulennult umbes 300 meetril lähestikku kolm kollet. “Kõigilt oli ära viidud püünispuud, neid polnud isegi laoplatsil,” sõnas Sepp Rohegeeniusele. “Ja ürask pole õieti veel lendlemagi hakanud. Selle tulemusel on piirkond tohutu üraskiründe all, kui ürask hakkab nüüd korralikult lendlema.”

RMK Metsamajanduse peaspetsialist Olavi Andres rääkis 11. mail Rohegeeniuses ilmunud intervjuus, et sanitaarraie käigus raiuti maha eelmisel aastal kahjustatud puud, aga ka kolde ümbruses olevad värsked puud, mis olid veel kahjustamata, kuid täidavad püünispuu eesmärki.

Andrese sõnul oli eesmärgiks, et putukad, kes on õige pea mullast ärkamas, lähevad langetatud püünispuudesse ega kahjusta edasi terveid puid. “Oluline on veel seda märkida, et kuigi me raiume ka eelmise aasta kahjustatud puid, ei vea me materjali kokku enne, kui ürask on läinud püünispuudesse,” lausus Andres. “Me teeme seda alles siis, kui püünispuud on täitunud üraskitega ja neist toituvad kasulikud röövputukad on eelmise aasta kahjustatud puudest lahkunud.”

Sepa sõnul nägi ta, et RMK esindaja väited ei vasta tõele. Puit oli metsast viidud, kuigi ürask pole veel maa alt välja tulnud. Sepp vaatas kaugematel lankidel alles jäänud püünispuid. “Üheski neist polnud üraskit sees,” ütles ta.

Sepa sõnul võiks RMK tehtut tunnistada. “Öelgu siis RMK avalikult meedias: “Jah, me tõesti lõikame linnurahu ajal metsatööstuse jaoks materjali.” Olgu nad siis vähemalt ausad,” sõnas ta. “Mitte nii, et nad viivad puidu vaikselt ära ja arvavad, et keegi ei lähe nagunii metsa.”

RMK ei soovinud Sepa väiteid kommenteerida öeldes, et RMK on korduvalt tutvustanud Mati Sepale metsanduse põhitõdesid, aga selle tagajärjel ei ole kahjuks midagi muutunud. “Kui tal on konkreetseid küsimusi või muresid, vastame talle otse, mitte ajakirjanduse vahendusel,” ütles RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja Sille Ader.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.