Vanad head energiasäästunipid, mis täiesti meelest läinud

Foto: Pixabay

Tänastele kliimanoortele võib tunduda, et sügaval nõukaajal üles kasvanud põlvkond ei teadnud energiasäästust midagi. Ütleme nii – neil on poolenisti õigus. Me poleks saanud küll midagi teha selle aja tööstusliku saaste ja metsiku raiskamise vastu, ent me saime suureks kodudes, kus üles kasvades kõlasid täiesti väärt energiasäästumantrad. Neid tasub tänasel päeval meelde tuletada ja kõigil oma keskkonnasõbralikku programmi (taas)lülitada, sest need on ajastuülesed ja täiesti universaalsed.

Kui lahkud toast, siis tuli surnuks. Oi, kuidas meile meeldib pimedal ajal, et kodus on ümberringi valge – valgus mõjub meeleolule hästi ja tekitab hubasust. Kui kõndida õhtul tänaval, siis on kodude akendest näha, et paljudes kodudes põlevad terves korteris tuled, ja kuna me kardinaid ka enam ees ei armasta hoida, siis on ka näha, et pooltel juhtudel ei ole valgustatud toas kedagi, inimesed on koondunud ühte või paari tuppa. Vanal heal “kui lahkud toast, siis tuli surnuks” on elektrisäästupoint aga täiesti olemas, isegi kui sa lähed sinna tuppa oma meelest kohe tagasi.

Kui Eesti sai vabaks, siis kadusid meie akende eest tasapisi kardinad. Sümboolselt on see kindlasti seotud sellega, et langes raudne eesriie ja polnud vaja enam varjuda ega varjata. Paljud mäletavad kindlasti imestust, kui külastasid toona mõnd välisriiki, et sealsete inimeste õhtune tegevus paistis tänava peale kõigile kätte ning kardinaid õieti polnudki kasutuses. Ent kui oled vahel kuulnud sellist ütlust, et tõmba kardinad ette, siis meie külmas kliimas on sel samamoodi oma mõte. Kodu kütmisest tekkiv soe jääb niimoodi paremini majja, sest katmata klaaspind akna näol jahutab akna äärset õhku ja kui terves kodus on aknad kütmise ajal katmata, siis on soojakadu märkimisväärne.

Ka teistpidist varianti on hea teada – kui päike paistab, tõmba kardinad eest. Niimoodi pääseb looduse poolt toodetud soe tuppa ja mõnel päikeselisel päeval saab isegi su kodune küttesüsteem selle peale aru, et pole vaja nii palju kütta, sest päike teeb tööd tema ees.

Energiat saab kokku hoida ka süüa tehes. Näiteks kui keedad suppi või valmistad putru, siis ei pea hoidma pliiti sees selle hetkeni, kui toit valmis ja sa tõstad ta tulelt ära. Lülita pliit enne toidutegemise lõppu välja ja toit valmib kogunenud pliidisooja mõjul probleemideta edasi. Kui muidu ei usu, tee proovi! Täpselt sama põhimõttega saab tänapäeval läheneda ka saunas elektrikerisele, mille elektrikulu on märkimisväärne. Kui leiliruumis on piisav soojus juba olemas, siis lülita keris välja.

Duši all end seebitades või kraanikausi ees hambaid pestes võib olla ei tule pähegi, et vesi ei pea kogu aeg jooksma. Samamoodi kraani all nõusid pestes. Kui mõtled, millal on vett nende tegevuste juures päriselt vaja, siis näed, et enamikul juhtudel jookseb vesi tühja. See ei mõju ka veearvele kuigivõrd hästi, rääkimata muust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.