Liivi lahe tuulepargi elektriühenduste planeering ootab tagasisidet

F: Pixabay

Liivi lahe meretuulepargi elektriühenduste riigi eriplaneeringu lähteseisukohtade ja mõjude hindamise programmi avalik väljapanek algas täna ja kestab 15. septembrini.

Liivi lahte on rajamisel meretuulepark, mis koosneb 50–70 tuulikust koguvõimusega kuni 1000 megavatti. Eesti Energia alustas Liivi lahe tuulepargi planeerimist 2009. aastal.

Elektriühenduse kavandamiseks koostatakse riigi eriplaneering, mille esimene dokument – asukoha eelvaliku lähteseisukohad ja mõjude hindamise programm – on nii avalikuks väljapanekuks kui avalikeks aruteludeks valmis, teatas regionaal- ja põllumajandusministeerium.

Ministeeriumi ruumilise planeerimise nõunik Anne Martin selgitas, et asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja mõjude hindamise programmiga määratletakse planeeringu eesmärk ja antakse ülevaate üldistest põhimõtetest, millest planeerimisprotsessis lähtuda. “Oleme selles koondanud peamised lahendatavad ülesanded ja kaardistanud esmased vajalikud uuringud. Samuti määratlenud eeldatavad mõjud, mis elektriühenduste rajamisega kaasneda võivad,” märkis ta.

Riigi eriplaneering on alles algusjärgus ja praegu ühtegi asukohta ära valitud ei ole. “Kõikidel on võimalus planeerimisprotsessis kaasa mõelda ja rääkida kohe algusest peale ning ootame kõiki huvilisi seda ka tegema,” rõhutas Martin. “Võimalikult sujuvaks planeerimiseks on mõistlik juba protsessi varajases staadiumis kokku leppida, millised asjaolud ühes või teises kohas trassikulgemist välistaksid. Sealt edasi saame minna juba kindlamate võimalike asukohtade suunas,” lisas ta. 

Meretuulepargis toodetud elekter on kavandatud jõudma Eleringi põhivõrku ja see tähendab elektriühenduse rajamist kas Audru, Sindi või Kilingi-Nõmme alajaama. Seetõttu hõlmab planeeringuala Eesti merealal Liivi ja Pärnu lahte, maismaal Pärnu maakonnas Häädemeeste, Tori, Kihnu ja Saarde valda ning Pärnu linna. 

Elektriühenduste eriplaneeringuga seotud materjalidega saab tutvuda veebilehel liivielekter.ee. Planeeringu materjalidega saab lisaks veebilehele tutvuda ka paberkandjal Audru osavallakeskuses, Häädemeeste vallavalitsuses, Kihnu vallavalitsuses, Paikuse osavallakeskuses, Pärnu riigimajas, Sauga teenuskeskuses, Saarde vallavalitsuses, ja Sindi raamatukogus nende lahtioleku aegadel. 

Avaliku väljapaneku jooksul on kõigil huvilistel võimalik avaldada riigi eriplaneeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja mõjude hindamise programmi kohta arvamust ning esitada küsimusi. 

Liivi lahe meretuulepargi ja elektriühenduste rajamise eesmärk on panustada Eesti taastuvenergia toodangu ja varustuskindluse tõstmisse Läänemere piirkonnas. Elektriühenduste riigi eriplaneering on iseseisev protsess, aga selle realiseerumine sõltub Liivi lahe meretuulepargi rajamise võimalikkusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.