Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks korralduse, millega antakse majandus- ja taristuministrile õigus korraldada täiendavaks taastuvenergiaallikast elektrienergia tootmise turule saamiseks vähempakkumine mahus 650 gigavatt-tundi ja leida selleks soodsaim tootja.
Vähempakkumise oksjonil saavad osaleda projektid, mis vastavad elektrituruseadusele ehk alustavad elektrienergia tootmist pärast vähempakkumise võitja väljakuulutamist, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.
Valitsuse korraldus seab ette tingimused vähempakkumise oksjonile. Olulisemateks tingimustest vähempakkumises on tagatise suurus, 12 eurot aastase tootmismahu megavatt-tunni kohta, toetuse ja turuhinna ülemmäär 45 eurot megavatt-tunni kohta, toetuse ülemmäär 20 eurot megavatt-tunni kohta ning tootmise alustamine hiljemalt 1. juulil 2027.
Võrreldes eelneva välja kuulutatud 450 gigavatt-tunnise vähempakkumise oksjoniga on suurimaks erisuseks tagatise hinna vähenemine 18 eurolt 12 eurole ning täiendava kriteeriume lisamine esimese ja neljanda kvartali tootmisenõude kohta, et tagada tootmine külmal ajal, kui energiatarve on suurim. Viimase tingimuse kehtestmiseks on vajalik Euroopa Komisjoni luba.
Vähempakkumise võitjatele makstavat toetust rahastatakse taastuvenergia tasust. Taastuvenergia tasu maksjaks on kõik elektrienergia lõpptarbijad Eestis vastavalt nende tarbitud võrguteenuse mahule.
Vähempakkumise viib läbi Elering ning eesmärk on oksjon välja kuulutada veebruaris.
Riik on seni korraldanud alates 2019. aastast neli taastuvelektri vähempakkumist kokku 555 gigavatt-tunni mahus. “Riiklikud vähempakkumised annavad taastuvelektri tootjatele lisakindlust, et tuua lähiaastatel turule uusi tootmisvõimsusi.
Eesti on juba praegu taastuvenergia toodangu osakaalult Euroopa Liidus eesrinnas, kuid energiakriisi ületamiseks ja hindade leevendamiseks on vaja kohaliku, soodsa ja rohelise elektri osakaalu suurendada veelgi,” kommenteeris majandus- ja taristuminister Riina Sikkut pressiteates.