Taastuvelekter 3000 majapidamisele: Ruusal alustas tööd Lõuna-Eesti üks suurim päikesepark

Ruusa päikesepark. Foto: Evelin Virnas

Täna alustas Räpina vallas, Ruusal tööd 10,5 megavatise võimsusega päikesepark, mille aastane tootmine katab ära ligi 3000 majapidamise elektrivajaduse.

Töösse lülitatud Ruusa päikesepargis toodavad energiat ligi 19 400 päikesepaneeli kokku 26 hektari suurusel maa-alal. Ligi kaheksa miljonit eurot maksev päikesepark rajati Kaamos Energy ja Combiwood koostöös.  

Kaamos Energy juhi Mihkel Looritsa sõnul on Ruusa park samm edasi, et täita Eesti ambitsioon roheenergia osakaalu kasvatamises ning ettevõtte siht saada lähiaastatel suurimaks taastuvenergia tootjaks. „Iga lisanduv päikesepark, teiste seas Ruusa, muudab realistlikumaks eesmärgi viia Eesti energiamajandus lähikümnendil täielikult taastuvenergiale, hoides seeläbi meie elukeskkonda, tervist ja heaolu,“ ütles pargi avamisel Mihkel Loorits.

„Ruusa park on ettevõttele ka jõuline start taastuvenergia laialdasele ja hajutatud tootmisele üle Eesti. Soovime järgmise aasta lõpuks ületada taastuvenergia tootmises 100 megavati mahu, luues päikese- ja tuuleparke üle Eesti ning investeerides ka samaaegselt salvestustehnoloogia ja tarbimisjuhtimise lahendustesse,“ märkis Mihkel Loorits.  

Ruusa päikesepargi avamine. Foto: Evelin Virnas

Ruusa päikesepargi toodetud energia ostab ära ning suunab klientidele Alexela. Ettevõtte energiaportfelli juhi Kalvi Nõu sõnul annab päikesepargi toodang võimaluse kasvatada Alexela roheelektri pakkumise osakaalu.

„Oleme pikka aega keskendunud taastuvenergia lahendustesse ning suurendanud kiiresti ka elektriklientide arvu. Nõudlus roheenergia järele on üha kasvav, seega kogu Ruusa pargi päikeseenergia toodangu ost annab meile võimaluse tugevdada oluliselt roheelektri pakkumist oma klientidele,“ lausus Nõu.

Elektrilevi tootjaliitumiste valdkonnajuht Marii Uduvee rõhutas päikesepargi avamisel taastuvenergia võimekuse loomise olulisust. „Tänud kõigile osapooltele uue, võrku lisandunud Ruusa päikeseenergiavõimsuse loomise eest. Usun, et selliste arengute juures jõuame juba varsti uue verstapostini, kui Elektrilevi võrgus olevad elektritootjad on võimelised varustama kogu tarbimise. Tegemist on siinse piirkonna olulise tootmisvõimsusega, päikesepargi 8-megavatise toodanguga on võimalik ära katta ligi 3000 majapidamise aastase elektritarbimine,“ ütles Elektrilevi tootjaliitumiste valdkonnajuht. 

Kaamos Energy ja Combiwood investeerisid OP panga kaasabil pargi ehitamisse 8 miljonit eurot. Investeering hõlmas paneelide ja seadmete soetamist, tehnilise võimekuse loomist, ehitust ning arendus- ja projekteerimistöid.  

OP Panga Eesti filiaali juht Hannes Kaadu lisas, et panga fookus on selgelt jätkusuutlike ja roheliste projektide finantseerimisel. „Eelistame keskkonda hoidvaid ning kliimaeesmärkide täitmisele suunatud projekte. Roheline investeering ei tähenda ainult seda, et projekt ise on keskkonnasõbralik, vaid ka seda, et kogu ehitusprotsess, tarneahel ning äritegevus peab olema jätkusuutlik. Tänane Ruusa päikesepargi rajamine on järginud kõiki neid põhimõtteid ning kindlasti oleme koostööks valmis ka edaspidi,“ lausus Kaadu.

Ruusa päikesepargi projekteeris ja ehitas Kaamos Ehitus, koostöös E-Servicega. Ehitustööd algasid 2023. aasta kevadel kestes pea pool aastat.  Kaamos on tänase seisuga investeerinud kokku taastuvenergia lahendustesse 70 miljonit eurot. 2021. aasta suvel avati Tallinnas, Avala ärikvartalis 1,4 MW päikesepark, lisaks Ruusale on juba ettevalmistamisfaasis veel 12 MW jagu päikeseparke Lõuna-, Lääne-,ja Kesk-Eestis. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.