Tahma taaskasutamine aitab märgatavalt vähendada rehvide ökoloogilist jalajälge

Foto: Pixabay.com

Maailma kaks juhtivat rehvitootjat Bridgestone ja Michelin avaldasid ühist uuringut tutvustava valge raamatu, mille eesmärk on vähendada sõidukirehvide tootmise ökoloogilist jalajälge, taaskasutades senisest oluliselt rohkem vanade rehvide koostises olevat tahma. 

Ühisuuringule eelnes 2021. aasta novembris peetud rahvusvaheline tahma taaskasutamisele keskendunud konverents (Recovered Carbon Black Conference), mille tulemusel sündis 2022. aastal Bridgestone’i ja Michelini ühisalgatus tahma taaskasutamise suurendamiseks rehvitööstuses.  

Kuigi hinnanguliselt jõuab igal aastal oma kasutusea lõpuni miljard rehvi (mille hulk võrdub 30 miljoni tonni materjaliga), pärineb vähem kui 1 protsent uute rehvide tootmisel kasutatavast tahmamaterjalist vanadest rehvidest.

Rehvitootjate uuringu kohaselt annab tahma taaskasutus võimaluse muuta rehvitööstus vähemsõltuvaks naftaproduktidest ja vähendada uute rehvide tootmisel CO2 heitkoguseid esmaste materjalide kasutamisega võrreldes kuni 85 protsenti.

Bridgestone Europe’i kasutuselt kõrvaldatud rehvide ja ringmajanduse juhi Marco Musaio sõnul on tahma taaskasutus uute rehvide tootmisel oluline osa ettevõtte 2050. aastaks seatud eesmärgi täitmisest, milleks on rehvide valmistamine 100-protsendiliselt jätkusuutlikest materjalidest.

“Üleminek lineaarselt väärtusahelalt ringmajandusele on oluline väljakutse, mis nõuab mõtteviisi muutust ja suuremat kohanemisvõimet. Bridgestone’i ja Michelini partnerluse eesmärk on edendada taastatud tahma kasutamise arendamist,” ütles Musaio. 

Michelini jätkusuutlike materjalide ja ringluse vanem asepresident Fabien Gaboriaud sõnul tähistab kulunud rehvide kasutamine toormaterjalina märkimisväärset edasiminekut. “See on osa meie suuremast püüdlusest, milleks on 2030. aastaks 40 protsendi ulatuses taaskasutatavate materjalide kasutamine,” ütles Gaboriaud.

Rehvide koostisest ligi poole moodustavad kummiühendid, mida kasutatakse rehvide põhja tegemiseks. Enam kui viiendiku koostisest moodustab carbon black (e. k tahm, poolkoks, süsi), mis annab rehvile tugevuse ning kulumiskindluse. Carbon black on materjal, mida toodetakse tavaliselt mittetäielikul põlemisel fossiilsetest kütustest.

Lisaks kasutatakse rehvides struktuuri tugevdavat metalli (16,5%) ning tekstiili (5,5%, sellest valmistatakse rehvi karkass). 7,5% rehvide koostisest moodustavad eri täiteained. 

Rehvide struktuur peab olema väga vastupidav, kuna rehvid peavad vastu pidama nii suurtele kiirustele, temperatuuri kõikumistele kui ka hõõrdumisele. Rehvide tugev struktuur on ühtlasi peamine põhjus, miks on rehvide ümbertöötlemine kulukas ja ressurssinõudev.

Carbon black eraldatakse kasutatud rehvidest pürolüüsimise teel. Pürolüüsimisel lagundatakse purustatud rehvi fraktsioonid väikesteks molekulideks, mis vabastatakse gaasina. Selle tulemusena jääbki alles tahke süsiniku osa ehk tahm. 

Bridgestone on maailma juhtiv rehvide ja kummitoodete tootja. Tokyos asuva peakontoriga ettevõte tegutseb enam kui 150 riigis ja annab tööd ligi 140 000 inimesele kogu maailmas. 

Prantsusmaal Clermont-Ferrandis asuva peakorteriga juhtiv liikuvusettevõte Michelin Group on esindatud 170 riigis, ettevõttel on 123 600 töötajat ja 71 rehvitehast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.