Ekspert: Ettevõtted, kes ei alusta juba praegu ringmajanduse suunas liikumist, ei suuda hiljem konkurentidega sammu pidada

Anne Raudaskoski. Foto: erakogu

Kuidas korraldada oma majandustegevust olukorras, kus tootmiskulud üha suurenevad, toorainet napib ning tarbijate jaoks on jätkusuutlikkus üha olulisem? Üks võimalus on ringdisaini põhimõtete juurutamine ärimudelisse. Rahvusvaheliselt tunnustatud ringse äriarenduse ekspert Anne Raudaskoski selgitas, mis peitub selle kontseptsiooni taga.

Soomlanna Anne Raudaskoski on pikaajalise kogemusega ringmajanduse ekspert. Lumene, Paulig Group, Lidl ja Ensto on vaid mõned näited ettevõtetest, keda ta on nõustanud. 

Kümne aasta eest asutas Raudaskoski koos Paula Fontelliga rahvusvaheliselt tunnustatud konsultatsioonifirma Ethica Finland. Ehkki Põhjamaade ettevõtted on ringmajanduse printsiipide rakendamises maailmas ühed eesrindlikumad, siis on eksperdi sõnul tulnud ka neil teha põhjalikku selgitustööd, miks ettevõtted peaksid oma äristrateegia sellele üles ehitama. 

Hiljuti käivitas Raudaskoski koos Ethica Finland kolleegidega esimest korda riikliku ringdisaini koolitusprogrammi Soomes, mida rahastab sealne keskkonnaministeerium. Programmi käigus töötavad ettevõtted välja oma ringmajanduse äristrateegiaid ning sellest lähtuvalt võimalikud uuendused oma toodetele või teenustele.

Sarnase programmi on Raudaskoski näpunäidete järgi kokku pannud EAS-i ja KredExi ühendasutus. Kümnel Eesti ettevõttel avaneb võimalus rahvusvaheliste ekspertide abiga läbi mõelda, kuidas muuta rohepööre oma ettevõtte konkurentsieeliseks ning ümber kujundada oma äristrateegiad. 

Raudaskoski sõnul on ringdisaini meistriklassi eesmärk ennekõike panna ettevõtted aktiivselt mõtlema oma ärimudeli peale ning seejuures küsima endalt, kust tuleb nende tooraine, kui ressursitõhus on nende tootmine ning mis saab nende tootest või teenusest pärast tarbimist.

Turg nügib ringmajanduse suunas

Miks peaks ringmajandus ettevõtetele korda minema? „Olukorras, kus tootmiskulud üha suurenevad, toorainet napid, tegeleda tuleb nii tarneprobleemide kui ka üha nõudlikumate ja teadlikumate tarbijatega, lasub ettevõtetel tugev surve oma tootmisprotsessid ja tarneahel ümber kujundada. Ringdisaini eesmärk on mõelda läbi kogu teadus- ja arendusprotsess, alates materjalide ja teiste sisendressursside valikust kuni tooteomadusteni, järgides seejuures nn suletud ahela põhimõtet,“ selgitas Raudaskoski.

Ta tõi välja, et ringdisain seisneb süsteemses lähenemises ettevõtte tegevusele ja toote- või teenusedisaini protsessile. „Selleks on hea aluseks võtta ringmajanduse põhimõtted ning analüüsida, millised muudatused oleks vajalikud, et oma tegevused nendega kooskõlla viia. Jäätme- ja saastevaba tootmine, kasutatava materjali väärtuse säilitamine läbi nende ringluses hoidmise, looduslike ökosüsteemide taastamine – need on kolm põhiprintsiipi, millest lähtuda,” ütles ta.

Nagu sõna „ringdisain“ viitab, on selle puhul oluliseks aspektiks ka nn ringsuse põhimõtte järgimine. „Kui varem oli ettevõtetel prioriteediks tarneahel ja müük lineaarselt, siis ringdisainist lähtuvalt tuleks tootedisaini faasis mõelda sellele, kuidas toodetud kaup tagasi ettevõttesse jõuaks, et seda saaks vajadusel parandada, taastada, ümber töödelda ja taaskasutada,” rääkis Raudaskoski. 

Eksperdi sõnul eeldab see ennekõike strateegilist lähenemist, kuna eelduseks on, et ettevõte hakkab mõtlema oma tegevusele suletud ringi kontekstis.

Veel toob ekspert välja ökosüsteemi heaolu toetamise ettevõtte tegevustega. „See on minu arvates kõige keerulisem, sest ettevõtjad pole harjunud mõtlema enda rollist loodusliku ökosüsteemi taastaja ja toetajana. Pigem keskendutakse oma negatiivse jalajälje vähendamisele,” selgitas Raudaskoski. Selle põhimõtte järgi tuleks planeeti Maa käsitleda kui ettevõtte ühte huvigruppi, kelle heaolusse ja ökoloogilisse tasakaalu tuleb panustada.

Raudaskoski sõnul on Euroopa Liidu roheambitsioon turuolukorda väga kiiresti ja oluliselt muutnud. „Ettevõtted, kes ei alusta juba praegu ringmajanduse suunas liikumist, ei suuda hiljem sammu pidada konkurentidega,” märkis Raudaskoski ja lisas, ettevõttes ei toimu muutused üleöö ning seetõttu on oluline juba varakult muudatustega alustada „Julgustan väga ettevõtete juhte ennast proovile panema ja esitama suuri küsimusi, sealhulgas näiteks seda, kuidas me kõik saame maailma paremaks teha.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.