Puiduväärindamise tuleviku seminaril räägiti, kuidas seente abil puidust raketikütust teha

Foto: Pixabay

Eile toimus Tallinnas Ülemiste Citys EAS-i ja KredExi ühendasutuse ning Tartu Ülikooli korraldatud seminar „Puidu väärindamise tulevik“, kus tutvustati puidu väärindamise uudseid võimalusi. 

EAS-i ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute programmi arendusjuhi Kaupo Reede sõnul on Eesti üks olulisim ressurss puit, aga laboriarenduse ja tööstusliku tootmise vahele jääv prototüüpimise ja skaleerimise osa on meil hetkel puudu.

„Siin tuleb riik appi EAS-i rakendusuuringute programmi ehk RUPi abil, kus saame ettevõtteid abistada teadmusmahukate tootearenduste puhul nõustamise ja rahastamisega. Lisaks aitame luua rakendusuuringute keskust, mis aitab ettevõtteid just selles puudujäävas arendusosas,“ kommenteeris Reede. 

Tartu Ülikooli gaasfermentatsioonitehnoloogiate kaasprofessori Kaspar Valgepea sõnul on maailmas trend fossiilse toorme asendamiseks biopõhistega. „Eesti puidutööstuses tekkivaid jäätmeid oleks võimalik nende põletamise ja töötlemata kujul eksportimise asemel väärindada nii, et tulemuseks on kõrge lisandväärtusega kemikaalid, materjalid, kütused või ka toiduks ja söödaks sobivad ained. See võimaldaks muuta siinse puidutööstuse ressursikasutuse säästlikumaks, nutikamaks ja ka tasuvamaks toetades ringmajanduse põhimõtete rakendamist Eesti ühes olulisemas tööstusharus. Selleks vajaliku tehnoloogiaga seotud teadus- ja arendustegevus ülikoolides hõlmab nii mehhaanilisi, keemilisi kui ka bioloogilisi protsesse,“ selgitas Valgepea. 

Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski biokestlikkuse keskuse vanemteadur Pablo Cruz-Morales tutvustas seminaril, kuidas laboritingimustes on juba võimalik pärmseente abil puidusuhkrutest teha raketikütust või laevakütust. 

Tallinna Tehnikaülikoolis puidutehnoloogia valdkonda vedav kaasprofessor tenuuris Jaan Kers tutvustas puidu mehhaanilise ja keemilise töötlemise kasutamata võimalusi Eestis. Viru Keemia Grupi (VKG) biotoodete arendusjuht Lauri Raid tutvustas VKG biotoodete tehase plaane. 

Seminar lõppes vestlusringiga. Arutelu põhiteemaks kerkis ringmajanduse tehnoloogiate tööstuslikuks rakendamiseks vajaliku tööjõu leidmine ja koolitamine Eestis. Tõdeti, et see on hädavajalik biotööstuse innovatsiooni tõstmiseks.

Tegemist oli teise seminariga sarjast „Ringmajandus ja kestlikud tehnoloogiad“. Seminari korraldab Tartu Ülikooli gaasfermentatsiooni tehnoloogiate uurimisrühm GasFermTEC koostöös EAS-i ja KredExi ühendasutusega. Kuueosaline seminaride sari tutvustab nii ringmajanduseks olulisi tehnoloogiaid, näiteks jäätmete ja CO2 väärindamist, aeropoonikat ja biomassi töötlemist kui ka ringmajandusega seotud sotsiaalmajanduslikke tegureid, nagu näiteks tarbijate kliimamure ja ettevõtete sotsiaalne vastutus. Teemasid käsitlevad kodu- ja välismaised eksperdid Eesti tööstuse ja ühiskonna kontekstis. 

GasFermTEC on Euroopa Teadusruumi rahastusel tegutsev õppetool Tartu Ülikoolis, mille üks eesmärke on teadus- ja õppetöö arendamise kõrval toetada ka Eesti biotööstuse innovatsioonivõime tõstmist. Õppetool on üks aasta alguses Euroopa Komisjonilt suure toetuse saanud bioinseneeria keskuse üksustest, mis toetab teadustöö kõrval ka tööstuslikul biotehnoloogial põhineva uusettevõtluse arengut ja avalikkuse teadlikkuse parandamist nii kestlike biotehnoloogiate kui Eesti ülikoolide ja tööstuse koostöö arenguvõimaluste teemal rohepöörde kontekstis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.