Tark nõuanne

Tehisintellekt pakub välja miljard retsepti suvalistest toiduainetest. Kas see tõesti töötab?

F: Pixabay

Rubriiki toetab

Rimi andis täna teada, et tahab vähendada kauplustes toidu raiskamist aastaks 2025 poole võrra võrreldes 2016. aastaga ja lisas sinna juurde lingi ühele huvitavale rakendusele, mis suudab ise genereerida miljard retsepti. 

See on koostöös Taani idufirmaga Plant Jammer loodud rakendus „Tühjenda oma külmik“

Rakenduse idee on vähendada toiduraiskamist. Kui kodus on külmik üsna tühjaks saanud ja sulle tundub, et sinna jäänud kraamist enam midagi valmistada ei saa, siis tõenäoliselt sa eksid. Midagi ikka saab. 

Rimi rakendus toimib nii. 

Kõigepealt ava oma külmkapp ja vaata, millist toidukraami seal on. Loomulikult võid ka niisama kõikvõimalikke koostisosi valida, näiteks enne poodiminekut. Siis saad retsepti järgi kaupa valida ja osta täpselt õige koguse. 

Rakenduse “Tühjenda oma külmik” avalehel on nimekiri köögiviljadest, piima-, teravilja- ja lihatoodetest. Vali nende seast need, mida oma külmikus näed või poodi ostma lähed. 

Ise valisin saia, kapsa, porgandi, muna, piima, kartuli, leiva ja tomati. Kõigist neist oli mu külmikus mõni eksemplar. Sai ja leib küll külmaruumis ei olnud, aga see pole oluline. 

Seejärel vajuta “Vaata retsepte”. Põmm – rakendus pakkus välja kolm varianti: quiche, omleti ja moussaka. 

Retseptidele saab lisada filtreid. Nendeks on: kiire, eelroog, hommikusöök, kõrvalroog, õhtusöök ja lõuna. Kui valisin “hommikusöök”, ilmus moussaka asemele “puder”. Valida saab ka piirkonna järgi aasia, itaalia ja mehhiko retsepte.

Avades soovitud retsepti saab kõiki koostisosi vahetada või midagi juurde lisada. Seejärel avanevad koostisosade kogused ja toidu valmistamise juhised. 

Kas see rakendus ka päriselt toimib? 

Nii ja naa. Ega see olegi mingi suur kokakunsti salalaegas, vaid inimestele inspiratsiooni andmiseks. Ses mõttes toimib see kenasti. Kui ise ei ole kokkamises kõva käsi, siis saab ideid küll. 

Kuna see on alles testversioon, siis leiab rakendusest kõiksugu näpukaid – nii grammatilisi kui ka muid. Näiteks ei ole kõik koostisosad eesti keelde tõlgitud. Veidral kombel on vahel tõlgitud enamik variantidest ja pisut hiljem uuesti samale lehele minnes on suur osa valikust inglise keeles. Kolmandat korda lehele sisenedes on eesti keeles juba kõik koostisosad. Ju see on see tehisintellekt, mis seal taustal mässab.    

Rimi annab sellest ka ise sealsamas teada: “Palun pea meeles, et see tööriist on testversioon ning kui leidsid midagi, mis ei ole päris õigesti, siis kirjuta palun aadressil klienditugi@rimibaltic.com – nii saad uue lahenduse paremaks muutmisele kaasa aidata.”

Huvitav on asja juures see, et rakenduse retseptid koostab tehisintellekt. “Retseptid on loodud tehisintellekti poolt ning need on ajas muutuvad,” kirjutab Rimi. “Idufirma Plant Jammeri poolt loodud tehisintellektil põhinev kokk õppis rohkem kui miljonilt Plant Jammeri kasutajalt, millised koostisosad sobivad hästi kokku ning kuidas nendest uusi retsepte luua.”

Tulemuseks on see, et tehisintellekt on võimeline “kokku keerama” miljard retsepti. Jah, miljard. 

Loomulikult pole rakenduse loojad suutnud kõiki retsepte järele proovida, aga toidu valmistamise loogika sisestati siiski loojate poolt.

“Plant Jammer lõi mõned põhilised toiduvalmistamise reeglid, mida nad katsetasid,” märgib Rimi. “Näiteks, kuidas küpsetada üksikuid koostisosi, millised on ideaalsed koostisosade suhted ja see, et maitsekas õhtusöök peaks sisaldama midagi umamit, haput, magusat, krõmpsuvat, aromaatset ja õlist. Kui need reeglid on paika pandud, saab tehisintellekt koos Sinu loovusega luua suurepäraseid retsepte.”

Kokkuvõttes on rakendus täitsa toimiv. Nagu eespool mainisin, saab seda kasutada nii siis, kui tahad valmistada midagi jääkidest, aga ka enne poodi minekut, et osta kauplusest ainult vajaminevat ja vältida sel moel liiga suurte koguste kokkuostmist.   

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.