34 aastat Tallinna loomaaias töötanud naine kolis eriolukorraks sinna elama: Mul on siin ohutum kui kodus

Tallinna loomaaia pikaaegne talitaja Imbi Taniel.Foto: erakogu

Pikaaegne Tallinna loomaaia talitaja Imbi Taniel kolis sealsesse külalistemajja, et olla lähedal enda hoolealustele, kelleks on koroonaviirusest ohustatud ahvilised.

Varem 20 aastat Moskva tsirkuses žonglööri ja klounina töötanud Imbi Taniel on üle 30 aasta töötanud Tallinna loomaaias. “Esimesel aprillil saigi 34 aastat täis. Ütlen ikka, et loomaaeda sattumine näib aprillinaljana,” sõnas Taniel.

Kui esimesed kaks kuud hooldas ta karusid, siis järgmised kaheksa aastat hoidis ta silma peal elevantidel. Viimased 26 aastat on olnud tema hoolealusteks peamiselt šimpansid, aga ka näiteks tamariinid ja kääbusmarmosetid.

Ohtlik ka loomadele

Möödunud nädalal, 26. märtsil suleti Tallinna loomaaed seoses eriolukorraga külastajatele. Seal leidub liike, kellel võib olla oht nakatuda koroonasse. Nendeks on näiteks eelkõige inimahvid, keda esindavad Tallinnas šimpansid.

Lisaks on loomaaed arvanud igaks juhuks ka teised primaadid ehk esikloomalised samasse kategooriasse, neid elab loomaaias 11 liiki – kümme ahvilist ja üks leemur. Seejuures on šimpansid väljasuremisohus, pintšetamariinid ja kirileemurid aga liigina kriitilises seisus.

Sellest hoolimata jätkus talitajate töö: kui vähegi võimalik, toimetavad nad loomaaias nii, et omavahel kokku ei puutuks.

Vaid hambahari ja -pasta jäid koju

Kuigi loomaaia sulgemise järel ei tohtinud Taniel vanuse tõttu talitada ja ta saadeti koju, siis jäi talle meediast silma, et tööl käivad ka vanemaealised arstid ja Saksamaal oli otsustanud üks haiglapersonal, et kolib eriolukorra möödumiseni haiglasse elama.

Taniel kirjutas Tallinna loomaaia direktorile Tiit Maranile ja uuris, kas tema saaks hoolealuste ligi kolida. “Mul on loomaaias isegi ohutum kui kodus. Paratamatult pean käima näiteks poes, sest mul pole inimest, kes tooks süüa,” rääkis ta. Pärast arupidamist oli Maran nõus.

Taniel pakkis kõik vajaliku – riided, ravimid, arvuti, fotoaparaadi, makaronid ning muu toidukraami -, unustades vaid hambaharja ja -pasta, ning kolis loomaaias asuvasse külalistemajja. “Praegu hakkabki toidukraam otsa saama, aga küll kuidagi seda juurde saab,” ütles ta. “Kolleegid käivad kodus, nemad saavad tuua.”

26 aastat koos šimpansitega

Tanieli elukorraldus pole väga muutunud: kolm korda nädalas käib ta tööl, muul ajal puhkab. Tema tööpäev algab kell üheksa hommikul sellega, et vaatab üle, kuidas on hoolealustel läinud. “Ütlen tere, söödan-joodan,” sõnas Taniel. Seejärel otsib ta šimpansitele tegevust, näiteks pistab pliiatsid pihku, et nad saaks joonistada. “Ega šimpansid taha seda alati teha, tüütab ära. Inimesel ka ju tüütaks.”

Teinekord on Taniel andnud šimpansitele veeämbri ja harja. “Nad saavad kenasti puuri puhastamisega hakkama,” ütles ta. “Selge see, et nad ei tee seda väga korralikult, nad on siiski ahvid.” Tõsi, praeguses eriolukorras on šimpansitega kontakt viidud minimaalseks. Alati, kui Taniel neile läheneb, kannab maski ja kindaid ning desinfitseerib kõiki vahendeid.

Armas Pino

Praegu on Tallinna loomaaias kaks emast šimpansit – Quincy ja Betty. Kolmas šimpans, isane Pino suri möödunud aasta suvel. “Pino oli suurepärane loom, ma ei taha isegi praegu temast fotosid vaadata, sest see on liiga valus,” ütles Taniel. “Pinol oli 24. juunil sünnipäev. Ütlesin alati külastajatele, et 24. juuni on just seetõttu kalendrisse punasena märgitud.”

Taniel saab Betty ja Quincyga kenasti läbi. “Ma suhtlen nendega, aga puur on alati vahel,” ütles ta ja lisas: “Pino tahtis kõige rohkem suhelda, sest ema ei hoolinud temast ja inimene kasvatas ta üles.”

Puuri siseneb Taniel vaid siis, kui selles pole loomi. “Nad on siiski metsloomad, neil on tohutult jõudu ja võivad seetõttu rünnata.” Kuigi Taniel hoiab šimpansitega alati distantsi, tunnistab ta, et pole kunagi pidanud hirmu tundma.

Vabal päeval jalutab Taniel veidi loomaaias ringi, mask kotis juhuks, kui peaks kedagi kohtama, aga loomaaed on inimestest tühi. Vaid taamal võib teinekord märgata elektrikku. Enda hoolealuste juurde Taniel ei lähe, et hoida enda ja nende tervist. Intervjuule eelnenud päeval möödus ta piisonitest, kaamelitest ja kulaanidest. Faasaniteni jõudes pööras otsa tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.