Uudis

Aasta loomasõbralik tegu on hundi päästmine Pärnu jõest

Sindi paisult päästetud hunt.Foto: Mailiis Ollino

Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) korraldatud internetihääletusel valisid inimesed lõppeva aasta kõige loomasõbralikumaks teoks läbi jää vajunud hundi päästmise Pärnu jõest Sindi paisu juures, kõigeloomavaenulikumaks teoks aga osutus karusloomafarmide keelustamist käsitleva eelnõu tagasilükkamise riigikogus.

Kõige loomasõbralikum tegu leidis aset ühel veebruari hommikul, kui noormehed märkasid Sindi paisu juures läbi jää vajunud looma, keda pidasid alguses koeraks, teatas ELS-i esindaja reedel BNS-ile. Mehed tõttasid loomale appi, vabatades tema teed jääst. Kaldale jõudes oli loom väga kurnatud ja alajahtunud.

Noormehed tõid autost rätiku ja kuivatasid looma. Kerge kahtlus oli, et tegemist võib olla ka hundiga, kuid see tundus ebatõenäoline. Loom oli rahulik ja toetas autos oma pea noormehe sülle. Edasi viidi loom juba Pärnusse kliinikusse, kus jahimeeste abil tuvastati, et loom on tegelikult hunt. Kliinikus loom toibus, sai kaela võru ja ta lasti tagasi metsa.

Kõige loomavaenulikuma teo tiitli pälvis riigikogu, kes lükkas tagasi karusloomafarmide keelustamist käsitleva eelnõu ja see tegu on vaenuliku teo kategooriasse esitatud juba teist korda. 2017. aastal eelnõu tagasilükkamine võitjaks ei tulnud, kuid jäi võtjast maha vaid kaheksa häälega. Selle aasta alguses hääletas riigikogu 28 poolt- ja 25 vastuhäälega ja ühe erapooletuga menetlusest välja 18 parlamendisaadiku esitatud eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide sulgemise viieaastase üleminekuajaga. 84-st kohal olnud saadikust 30 ei hääletanud, nende seas olid ka Jürgen Ligi ja Valdo Randpere. Eelnõu algatajatest jättis hääletamata Heimar Lenk.

Mõlemas kategoorias läksid hääletusel koheselt juhtima kategooria võitjad. „Kui eelnevatel aastatel on kandidaatide vahel olnud ikka rebimist, siis sellel aastal oli näha, et enamus loomasõpru olid hääletamisel kindlal üksmeelel,” sõnas ELS-i kommunikatsiooni- ja turundusjuht Geit Karurahu. Hundi päästmise lugu sai 61 protsendi hääletajate poolehoiu. Teiseks jäi metsloomaühingu tegevus ja 13 protsenti hääletajatest hindas loomasõbralikuks teoks suurte jaekettide loobumise puurikanade munade müügist.

Loomavaenulikuma teo võitja sai 54 protsenti häältest. 25 protsenti loomasõpradest leidis, et loomavaenulik tegu peaks olema Prangli saarel koera tulistamine ja 20 protsenti Dava Foodis kanade tulistamine õhupüssist.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.