Aastavahetuse ilutulestik muutis Tallinna välisõhu kvaliteedi erakordselt halvaks

Eelmine aastavahetus Tallinnas Stroomi rannas. Foto: Remo Tõnismäe / Postimees / Scanpix

Tervist kahjustavate ülipeente (PM2,5) ja peente (PM10) osakeste hulk Tallinna välisõhus oli täna varahommikul erakordselt suur.

Tallinnas Liivalaia mõõtepunktis oli PM10 sisaldus tipphetkel 130 mikrogrammi kuupmeetri kohta, lubatud norm on 50 µm. Tartus ja Narvas normi ei ületatud.

Eriti peente osakeste (PM2,5) sisaldus välisõhus oli Tallinnas tipphetkel ligi viis korda lubatust suurem. Norm on 25 µm, kõrghetkel oli osakesi 119 µm.

All olevas tabelis on võrdluseks vaadeldud ka Tartu ja Narva välisõhu kvaliteeti. Neis linnades oli kvaliteet normi piires. Andmed pärinevad Eesti Keskkonnauuringute Keskuse veebilehelt.

Eelmisel aastavahetusel oli Tallinna välisõhk tunduvalt puhtam. Tõenäoliselt mõjutas seekordset peenosakeste õhus püsimist sombune ja udune ilm.

Peened osakesed välisõhus mõjutavad olulisel määral inimeste tervist. Neid hingatakse sügavale hingamisteedesse ning koos seotud raskmetallide, orgaaniliste ja muude keemiliste ühenditega põhjustavad osakesed eri mehhanismide koostoimel eeskätt põletikulisi protsesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.