Tallinna Raekoja platsi suvepark avatakse taas juuni alguses

Foto: Tõnu Tunnel

Eelmisel aastal projektiga „Rohejälg“ rajatud Tallinna Raekoja platsi suvepark avatakse sel aastal taas. Mai alguses tuuakse platsile pingid, lava ja paviljonid, täielikus taimeilus on park juuni alguseks.

„On hea meel, et mullu Raekoja platsil olnud mööbel ja haljastus jõuab oma kohale tagasi ja rõõmustab tänavugi linlasi,” ütles Kesklinna linnaosa vanema asetäitja Riho Kangur. “Ajutine park tõestas, et istumis- ja olesklesmisvõimalusi pole linnaruumis kunagi ülemäära palju ning uusi kohti, kus värskes õhus aega veeta, hinnatakse väga. Ka Raekoja platsist mitte kaugele – Vabaduse väljakule jõuavad kõigi eelduste kohaselt jaanipäevaks uued pingid ja rohelus.”

Raekoja platsi pargi autorid on Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome osakonna arhitekt-linnaplaneerija Ann Kristiin Entson ja maastikukujundaja Hannes Aava, kes lõid suviti jõude seisvale platsile mitmekülgsete ajaveetmise võimalustega pargi, kus saab muu hulgas istuda ja lugeda raamatuid rahvusraamatukogu sisustatud raamaturiiulist, oleskleda ripptoolides ning jälgida välilaval toimuvaid kontserte ja etendusi. Pargi hoolikalt valitud haljastuses kasutatakse taimi, mis sügisel omale kesklinna haljasaladel ja parkides püsiva asukoha leiavad.

Sel aastal läbib park väikse uuenduskuuri. „Suveparki on sel aastal plaanis natuke kohandada, taktikalise urbanismi üks printsiipe ongi ju kiired katsetused ja erinevate variantide testimine linnaruumis. Vastavalt kasutajate ja suurürituste korraldajate tagasisidele muudame moodulite paigutust ning kohandame ka taimevalikut,“ ütles keskkonna- ja kommunaalameti avaliku ruumi kavandamise juht Liina-Liis Urke.

Mullu suvel ja sügisel viis SEI Tallinn Raekoja platsi kasutamise kohta läbi ka uuringu, mis näitas, et park täitis linna eesmärgid vanalinna elavdada, luua koht kohalikele ja tarbimisvaba ruum. Nii kohalikud kui ka turistid võtsid pargi hästi vastu: tagasiside oli ülekaalukalt positiivne ja seda oodatakse tagasi. Kasutajate jaoks muutis park Raekoja platsi suvel selliseks ajaveetmis- ja kogunemiskohaks, kus on hea korraks aeg maha võtta ja rahulikult olla. „Väga meeldiv on näha, et meie seatud eesmärk sai täidetud ning suvepark ei jäänud vaid üheaastaseks testiks, vaid naaseb ka sel aastal,“ lausus pargi üks autoreid Ann Kristiin Entson.

Lisaks sellele pälvis Raekoja platsi park ka erialaliidu tunnustuse, olles Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominent.

Projekt „Rohejälg“ sündis mullu Euroopa rohelise pealinna aastal Tallinna soovist linnaruumi kvaliteeti parandada, tuua linna uut haljastust, toetada linnasiseste rohevõrgustike kujunemist ning katsetada taktikalise urbanismiga uudseid linnaruumilisi lahendusi. Lisaks Raekoja platsi pargile sai mullu uue ilme Pirita jõe suudme ala ja linnahalli ümbrus, üle linna rajati lilleniite ja toidusalusid ning istutati mitusada puud. Tänavu valmivad Trassipark Liivalaia tänava ääres ning asumikeskuste uued ilmed Lasnamäel Mustakivis ja Nõmmel Jaama tänaval.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.