Alguse sai terviklik veekogumite seisundi parandamise projekt Ida-ja Lääne-Virumaal

Kaader projekti tutvustavast videost.

Keskkonnaministeeriumi juhtimisel on alguse saanud terviklik veekogumite seisundi parandamise projekt Ida-ja Lääne-Virumaal. LIFE IP CleanEST projekti raames parandatakse järgneva 10 aasta jooksul sealsete veekogumite seisundit ning analüüsitakse võimalusi, millega seisund paremaks saada. Projekt katab kokku 240 000 hektarit, hõlmates ühtekokku 574 km ulatuses vooluveekogusid ja ligi 160 000 hektarit rannikuveekogusid.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on see esimene mastaapne ja integreeritud ettevõtmine Ida-ja Lääne-Virumaa veekogumite seisundi parandamiseks.

“Tahame tuua tagasi elu nendesse veekogudesse, kus see inimtegevuse tulemusena on tugevalt kannatanud. Projektiga hõlmatud veekogumite reostamise algus ulatub osaliselt eelmise sajandi esimesse aastakümnetesse. Olen kindel, et mõne aasta pärast avaneb neis paigus juba märksa ilusam ja elusam pilt,” lausus minister.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Harry Liivi sõnul on tööde teostamine jagatud etappidesse. 2020. aastal on fookuses Rakvere linna läbiva Soolikaoja uuringute tegemine ja leevendavate meetmete väljatöötamine, jääkreostuse ohutustamine Kohtla-Nõmme endises rehvitehases, Pahnimäe jääkreostusobjektil puhastustehnoloogia väljatöötamine ja selle katsetamine, samuti Püssi paisu eelprojekteerimine kalade rändevõimaluste tagamiseks ning Erra jõe puhastamist ettevalmistavad tegevused.

“Oleme koos partneritega alustanud Erra jõe sängi ja kallaste 1,5 kilomeetri pikkuse jääkreostuse eemaldamise ettevalmistamisega. „Erra jõe põhja ladestunud pigi on kohati poole meetri paksune. Pärast reostuse eemaldamist tasandatakse puhastatud alad ning taastatakse jõelised elupaigad,” märkis Liiv.

https://youtu.be/baEDsN_CJmA

Samuti eemaldatakse CleanEST’i tulemusena endise Kohtla-Nõmme rehvide remonditehase territooriumilt umbes 1200 tonni õliseguseid jäätmeid ja saastunud pinnast. Lisaks veekogude puhastamisele ja jääkreostuse tõrjumisele taastatakse Virumaa jõgedes kalade kudemisalasid. 10 aasta vältel asustatakse regulaarselt lõhe ja meriforelli maime puhastatud elupaikadega jõelõikudesse, eesmärgiga luua isetaastuvad lõheliste asurkonnad. CleanEST’i puhul on tegemist ka pretsedenti loova pilootprojektiga, kuna see selgitab, kas ja kuidas saab veekogude puhastamiseks kasutatavaid võimalusi rakendada muudel objektidel nii Eestis kui Euroopas.

Projekti käigus saadud praktilise kogemuse, uuringutest tehtud järelduste ja seire tulemuste põhjal analüüsitakse ka võimalusi veemajanduskavade meetmete uuendamiseks.

LIFE IP CleanEST projekt kestab kümme aastat ja kogumaksumus on ligi 16,7 miljonit eurot. Euroopa Komisjon rahastab projekti 60%, Eesti 40% omaosalus rahastatakse SA KIK ja riigieelarve kaudu.

10 aasta jooksul Ida-ja Lääne-Virumaal
• teostatakse pinna-, põhja- ja rannikuveeuuringuid
• puhastatakse Erra jõe säng ja kaldad 1,5 km pikkuselt jääkreostusest
• puhastatakse Kohtla-Nõmmel ja Pahnimäel jääkreostust
• taastatakse jõgedes kalade kudemisalad
• taastatakse kalade liikumisteid
• Purtse jõkke taasasustatakse lõhesid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.