Uudis

Eesti õpilane võitis üleilmsel kliimateadlikkuse olümpiaadil pronksi

Jelizaveta Štšura. Foto: Globe Eesti / Facebook

Narva keeltelütseumi õpilane Jelizaveta Štšura võitis ülemaailmsel kliimateadlikkuse olümpiaadil pronksmedali.

Finaali ehk saja parima sekka jõudis Jelizaveta Štšura, kes võitis olümpiaadil pronksmedali, teatas Globe Eesti esindaja kolmapäeval. Võrreldes klassikalise olümpiaadiga ei ole ühelegi riigile lõpp-voorus tagatud kindel arv kohti ja see muudab Eesti õpilase saavutuse veel erilisemaks.

Kliimateadlikkuse olümpiaad (ClimateScience Olympiad) on ülemaailmne virtuaalne võistlus, mille eesmärk on teadlikkuse tõstmine ja kliimateemaliste tasuta õppematerjalide kättesaadavaks tegemine üle maailma. 

Olümpiaad toimus teist korda ning Eesti osales esmakordselt. Võistlus on suunatud vanusegrupile 12-25 eluaastat. Kliimaolümpiaadil oli enam kui 55000 osalejat üle maailma ja Eestist osales 155 noort.

Olümpiaad koosnes neljast voorust: kvalifikatsioonid, kus õpilased vastasid küsimustele testivormis; veerandfinaal, mis koosnes põhjalikumast küsimustikust; poolfinaal, kus õpilased kirjutasid lühiessee ühel kliimaga seotud teemal ja vastasid pikemalt küsimustele ning arutasid kliima eripärade üle koos paarilisega. Finaali ülesanne oli pikem essee ühel kliimaga seotud teemal ja võisteldi paarides.

“Lahendasime esseedes kahte probleemi – tuumaenergia Taanis ja toiduga kindlustamatus Zambias ja Angolas. Arutasime, kuidas teemad on kliimamuutustest mõjutatud ja kuidas sellega toime tulla. Esseede eesmärk oli panna kokku plaan, kuidas probleemi lahendada. Mulle meeldis võimalus saada uurimiskogemust ja uusi teadmisi, aga minu lemmik osa sellest olümpiaadist oli võimalus kohtuda uute ja huvitavate inimestega ja leida sõpru, kes on ka huvitatud kliimamuutustest,” rääkis Jelizaveta Štšura.

Küsimuste- ja esseevooru juures tõid nii korraldajad kui osalejad välja, et õpilaste arusaam probleemidest varieerub väga palju ja sõltub sellest, millises kliimas elatakse ning milliste väljakutsetega igapäevaselt kokku puututakse. Näiteks on Eestis tavapärane pikk kütteperiood, jahedad talved, kuid troopikas elavate õpilaste jaoks on tavapärane aastaringne jahutusperiood. Olümpiaad suurendab õpilaste arusaama maakera kliima varieeruvusest ja piirkondlikest väljakutsetest.

Olümpiaadi parimad tutvustavad enda töid sel nädalal Sharm el-Sheikhis ülemaailmsel kliimakonverentsil (United Nations Climate Change Confererence – COP27).

Kliimateadlikkuse olümpiaadi Eestis korraldab Globe Eesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.