Uudis

EL eraldab täiendavad 600 miljonit eurot toidukriisi leevendamiseks

Nisukoristus Ukrainas 2020. aasta juulis. Foto: REUTERS / Valentin Ogirenko / Scanpix

Euroopa Liit lubas teisipäeval eraldada täiendavalt 600 miljonit eurot, et aidata haavatavatel riikidel toime tulla toidujulgeolekukriisiga, mida süvendab Venemaa sõda Ukraina vastu.

See hõlmab 150 miljonit eurot (158 miljonit dollarit) humanitaarabi Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikidele ning 350 miljonit eurot jätkusuutliku toidutootmise edendamiseks pikemas perspektiivis.

“Venemaa agressioonisõda nõuab rasket ja mõttetuy lõivu, mitte üksnes Ukraina elanikkonnalt, vaid ka kõige haavatavamatelt kogu maailmast,” ütles Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen.

“Venemaa blokeerib endiselt miljoneid tonne hädavajalikku teravilja. Oma partnerite abistamiseks mobiliseerime täiendavalt 600 miljonit eurot, et vältida toidukriisi ja majandusšokki.”

Lääs ja Ukraina süüdistavad Moskvat katses survestada neid järeleandmistele, blokeerides olulise teraviljaekspordi Musta mere kaudu, et suurendada hirmu üleilmse näljahäda ees.

Kuid EL-il tuleb vastu seista ka Kremli väidetele, mis panevad hinnatõusu ja toidupuuduse Lähis-Idas ja Aafrikas bloki Venemaale kehtestatud sanktsioonide arvele.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell nimetas esmaspäeval Venemaa blokaadi “tõeliseks sõjakuriteoks” ja hoiatas, et Moskva võetakse vastutusele, kui ta jätkab ekspordi tõkestamist.

EL toetab ÜRO jõupingutusi vahendada Ukraina, Venemaa ja Türgi vahelist kokkulepet vilja väljaviimiseks, kuid edu pole seni õnnestunud saavutada.

Brüssel üritab suurendada eksporti Ukrainast raudteitsi, kuid võimsust napib, et välja viia rohkem kui murdosa lõksus olevatest varudest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.