Barcelonas korraldatud Torres Zero Challenge finaalis osales esimest korda ka Eesti. Regor Siiner esitas žüriile innovaatilise idee asendada kaugelt transporditavad tsitruselised kokteilides kohaliku toorainega.
Võistlustulle astus kokku 10 finalisti üle maailma, kes võistlesid 30 000-eurose peaauhinna nimel. Selle pälvis Mehhiko esindaja.
Eesti saadik Regor Siiner astus üles esimesena ja esitles mõtet kasutada kaugelt transporditavate tsitruseliste kasutamise asemel kohalikku toorainet, vähendades märkimisväärselt süsinikujalajälge. Pärast seda said finalistid panna end proovile kokteilivõistlusel, kus koostisosad sai igaüks üllatuskastist. Regor presenteerides enda loodud jooki otse šeikerist.
“Tegemist oli tõeliselt unustamatu kogemusega ning oli au esindada Eestit kümne finalisti kõrval, kes kõik jätkusuutlikuma baarimaailma poole pürgivad. Võimalus jagada oma ideed koos teiste globaalsete projektidega oli tõeliselt inspireeriv,“ lausus Siiner. „Usun, et väikestel muudatustel, nagu kohaliku tooraine väärindamine, on keskkonnale oluliselt suurem positiivne mõju kui alguses tunduda võib ning Torres ZeroChallenge on tõestus, et innovaatilisi ideid kokteilimaailma parendamiseks on küll ja veel.“
Võitjaks krooniti Mehhiko esindaja Beto del Toro, kes pälvis 30 000-eurose toetuse, et viia ellu oma jätkusuutlik idee. Võiduidee muudab kohaliku baari Rufina kasutusest kõrvaldatud klaaspudelid klaasideks, lampideks, tuhatoosideks, tassideks või nõudeks, jättes kõrvale traditsioonilise ringlussevõtu, et vähendada süsihappegaasi heitkoguseid. Žüriid veenis projekti keskkonnamõju vähendamise potentsiaal, selle mastaapsus ja sotsiaalne väärtus – töö pakkumine pensionäridele, kes seisavad silmitsi tööturu väljakutsetega.
Juan Torres Master Distillers alkohoolsete jookide direktor ja žüriiliige Christian Visalli hindas kõrgelt sel aastal esitatud ideede taset. „Oleme väga uhked, et näeme algatust, mis ergutab ja innustab teenindussektoritastuma koos rohelisema tuleviku poole,” ütles ta. “Muljet avaldas kõikide esitatud projektide tase ning sektori kasvav pühendumus keskkonna ja sotsiaalse jätkusuutlikkuse küsimustele.“
Teiste finalistide ideed
Leedu esindaja Rokas Tolvaiša tutvustas mõtet rajada taaskasutusettevõte, et aidata vähendada orgaaniliste jäätmete hulka HoReCa sektoris. Itaalia baarmen Marco Crobu pakkus välja, et tuhast valmistatud seepi võiks kasutada looduslikes puhastusvahendites.
Soome kokteilibaari vedaja Juho Tuppuraineni idee oli vähendada süsiniku jalajälge imporditud toodete asendamisega kohalike koostisosadega. Ameerika Ühendriikide finalist Loni Lewise arvates võiks ehitada jätkusuutliku salabaari.
Kanada saadiku Jason Strohani projekt põhines päikesepaneelide toel rajatud siseruumidel, kus saaks aasta ringi käia head-paremat noppimas. Araabia Ühendriikide esindaja Giedre Bielskyte soovis luua veetarga aia, kus kasvavad kõrbetaimed.
Ühendkuningriikidest pärit Felix Cohen soovis kaasata kohalikku kogukonda ja ergutada taaskasutama alumiiniumpurke, et vähendada prügi. Hispaania finalist Alberto Díaz moodustas täiusliku loodusringi – see algab ökoloogilisest aiandusest, jätkub toitlustajatele ja tarnijatele pideva koolituse pakkumisega, tarnijate ülejäägi haldamisega ja seejärel orgaaniliste jäätmete kasutamisega baaris komposti valmistamiseks, mis läheb otse tagasi esimesse etappi – aeda.
Torres Zero Challenge on ainus võistlus maailmas, mis tunnustab ja premeerib jätkusuutlikke projekte. Selle eesmärk on edendada kokteilimaailmas uut mõtteviisi, mis seab esikohale keskkonna.
Konkurss toimus teist korda, eelmisel aastal pälvis esikoha Hispaania esindaja. Eesti osales esmakordselt, viies esindaja leidmiseks läbi kohaliku finaali Pärnus.