Uudis

Euroopa põleb ja arengumaad ootavad suurtelt saastajatelt kliimaabi

Prantsusmaa päästjad maastikutulekahju kustutamas. Foto: Philippe Lopez / Pool Photo via AP / Scanpix

Berliinis kohtuvad 40 riigi kõrged ametnikud, et pidada kõnelusi, kuidas keskenduda kliimamuutustega võitlemisele ajal, mil maailm kimpus on pandeemia ja Ukraina sõja majanduslike tagajärgedega. 

Korraldajad soovivad kahepäevasel kohtumisel taastada usaldust rikaste ja vaeste riikide vahel enne tänavust ÜRO kliimatippkohtumist (COP27) Egiptuses. Eelmisel kuul peetud tehnilistel kõnelustel saavutati vähe edu sellistes võtmeküsimustes nagu arengumaade kliimaabi.

“Paljud maailma vaesemad ja haavatavamad riigid kogevad praegu tõsiseid kliimamõjusid,” ütles Saksamaa kliimasaadik Jennifer Morgan The Associated Pressile. „Küsimus on selles, kuidas toetada neid nii (kliima)mõjudega kohanemisel kui ka reaalsete kahjude kogemisel. Peame ka rohkem solidaarsust üles näitama.”

Arengumaad ootavad endiselt, et rikkad riigid annaksid igal aastal 100 miljardit dollarit (98,5 miljardit eurot) kliimaabi – see eesmärk pidi olema saavutatud 2020. aastaks.

Suured saastajad on aga pikka aega seisnud vastu ideele, et nad peaksid maksma oma kasvuhoonegaaside heitkoguste põhjustatud hävingu eest kogu maailmas.

Berliinis toimuvad kõigepealt ekspertide läbirääkimised kinniste uste taga. Seejärel esitavad eksperdid ministritele ettekande ning siis jagunetakse väikestesse rühmadesse, et arutada ja üksteist kuulata, lootes nii enne novembris toimuvat COP27 tippkohtumist usaldust luua. 

Berliini kohtumine toimub ajal, mil suurt osa põhjapoolkera on tabanud äärmuslik kuumalaine. Teadlaste sõnul võib see muutuda uueks normaalsuseks. 

„Selle kohtumise ajal küpseb osa Euroopast, lausa põleb, ja kahjuks see on kogemus, mis on juba liigagi tuttav paljudele miljonitele üle maailma,” ütles Briti ametnik Alok Sharma, kes juhtis eelmisel aastal Glasgows peetud kliimakõnelusi. Ta ütles koosoleku alguses delegaatidele: “Minu palve teile kõigile on: palun, kiirustage.”

Sharm el-Sheikhi tippkohtumist juhatav Egiptuse välisminister Sameh Shoukry ütles, et praegustel ebakindlatel aegadel on oluline, et kliimameetmed jääksid rahvusvaheliselt tähtsale kohale ja et praegune olukord ei annaks ettekäänet kohustustest taganemiseks. 

Allikas: EuroNews Green

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.