Uudis

Kohalikud õpivad Tallinna Kopli kogukonnakeskuses tuulegeneraatorit ehitama

Foto: SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond

Neljapäevast pühapäevani on Kopli 93 kogukonnakeskuses vabavaralise tuulegeneraatori ehitamise töötuba. Tallinna Tehnikaülikooli ja Fab City Foundationi korraldatud töötoa eesmärk on võimestada kohaliku kogukonna liikmeid energiakriisiga toimetulekuks.

Vabavaralise tuulegeneraatori koos ehitamine on uus viis energiakriisi ning võimalike elektrikatkestustega toime tulemiseks, teatas TalTech.

„Tuulegeneraatori vabavaralisus tähendab, et selle ehitamiseks vajalikud joonised on veebis litsentsita saadaval,” ütles kogukonnakeskuse kaasalgataja ja Tallinna Tehnikaülikooli Centrinno projekti juht Karin Kruup. “Igaüks saab alla laadida juhendi ning asuda ehitama, kuid vabavaraliste jooniste puhul on mõistlik see protsess koos juhendajaga läbi teha. Seda 17.-20. novembril Kopli 93 kogukonnakeskuses teemegi.”

Selle tuulegeneraatoriga saab kohalik kogukond elektrikatkestuse ajal näiteks mobiilitelefoni või sülearvutit laadida. „Neli päeva järjest ehitatav generaator ei ole mõõtudelt ega tootmisvõimsuselt võrreldav tööstuslike tuuleparkide tuulikutega. Küll aga saab töötoas õpitud oskuste abil tuulikut skaleerida, ehk ehitada oluliselt suuremaid versioone tuulegeneraatorist, ka selliseid, mis tagaksid hoonele vähemalt osalise elektrivarustuse,“ rääkis Kruup. „Tähtsad on eelkõige materjalid, oskused, kogukond ja tahe.“

Tuulegeneraatori ehitamise töötuba viib läbi inseneriteadlane ja praktik Kostas Latoufis Kreekast, kes on tuulegeneraatoreid aidanud ehitada ja püstitada kogukondadel eri maailma paigus. Töötuba on osalejatele tasuta.

Töötuba toetavad Fab City Foundation, Distributed Design ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.