Uudis

Lätlased lõid nutika elu lihtsustava pakendiautomaadi

Pakendiautomaat. Foto: WeAreDots

Lätis arendatiuudne pakendiautomaat, mis saab tehisintellekti abil aru, milline pakendsellesse sisestatakse

Läti juhtivseadmete arendus- ja tootmisettevõte arendas koos IT firmaga WeAreDots väljauudse pakendite sorteerimisautomaadi, mis saab pakendeid vastu võttes ise aru,kas sellessesisestati klaaspudel, alumiiniumpurk või hoopis papist piimapakk.Seadmega plaanitaksevalmimisel siseneda ka Eesti turule.

Uut masinattutvustati Riia Toomväljakul esmakordselt avalikkusele ja inimesed said sedakohapealkatsetada. Ettevõttel on plaanis masinat edasi arendada ja juba valmistootena ka Eesti turule tuua.Hetkel demonstreeritud masin on prototüüp.

Seade toimib kasutades tehisintellekti. Pakendi sisestamisel analüüsib see sisestatud eset ning seejärel suunab selle vastavasse taaskasutuskonteinerisse.

Automaat analüüsib sisestatud esemeid. Foto: WeAreDots

„Tegu on üsnauue ideega, mida mujal maailmas juba pisut kasutatakse. Eripära seisneb selles,etsüsteemile saab õpetada uute pakendite tuvastamist – see suudab pakendeidsorteerida mitte ainulttriipkoodi vaid ka teiste tunnuste järgi nagu kaal,vorm või mõõtmed. Seeläbi on võimaliktaaskasutada ja sorteerida palju rohkempakendeid, võrreldes praeguste masinatega, mis on suurestilihtsalt triipkoodilugejad,“ selgitas SIA PERUZA juhatuse liige Roberts Dlohi.

Dlohi sõnul ontänapäeva pakenditurul ja ühiskonnas laiemalt selge vajadus paindlikumatepakendiautomatide järele, mis suudavad võtta vastu ja sorteerida palju laiematpakendivalikut.Praegused süsteemid on üles ehitatud vaid väga kitsale suunale,näiteks taarale. Dholi sõnul plaanibfirma masinat kindlasti täiustada javalmistada sellest ekspordipotentsiaaliga toode, mida saaks tuuaka Eestisse.

Analüüsitud pakend suunatakse edasi õigesse konteinerisse. Foto: WeAreDots

Pakendiautomaat suudab praeguse seisuga tuvastada pakendeid nagu pooleliitrine pudel või pooleteiseliitrine PET-pudel, viieliitrine plastpudel, pooleteiseliitrine plastnõu (näiteks aknapesuvedeliku anum), 0,33-liitrine ja pooleliitrine alumiiniumpurk, papist tetrapakk, pooleliitrine klaaspudel, 0,7-liitrine klaaspudel (näiteks veinipudel) ja pooleliitrine klaaspurk. Kui masinasse sisestatakse pakend, mida masin ei suuda tuvastada, jõuab pakend tuvastamata jäätmete hulka.

„Igal aastal jõuab ookeanidesse meeletuplastpakendite kogus, sealjuures moodustavadjoogipakendid sellest üsna väikeseosa. Seda olulisem on töötada välja lahendusi, mis suudaksidenamat kuilihtsalt pudeli küljelt triipkoodi lugeda ning täpselt selleks antud seade ongimõeldud,“sõnas IT ettevõtte WeAreDots esindajaAigarsJaundālders.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.