Maryliis Teinfeldt: kuidas jõulude ajal mitte tarbimishullusega kaasa minna?

Maryliis Teinfeldt soovitab jõulupoodlemisega mitte liiale minna.

Aina enam räägitakse jõulukuust kui ületarbimise kuust. Premeerime end ja teisi toitude, asjade, teenustega, mille ökoloogiline jalajälg on väga suur. Seda nii seetõttu, et kogused on suured ja tihtilugu on tegu luksuskaupadega. Lisaks sellele on jõulud aeg, mil oma igapäevast ajapuudust kompenseeritakse lähedastele ja iseendale rohkete või kallite kinkidega.

Stockholmi keskkonnainstituudi 2007. aasta infomaterjal jõulude ökoloogilise jalajälje kohta väidab, et keskmise lääneinimese kolmepäevased jõulud on niivõrd kulukad, et vastutavad inimese kohta 650 kg süsihappegaasi emissioonide eest.

60% sellest on elimineeritav nii, et saaksime siiski jõule nautida täiel rinnal. Näiteks kõige keskkonnakulukam jõulutegevus on jõuluaegne poodlemine, sellest teine on ekstavagantne jõulutulede kasutamine ja seejärel jõulutoimetustega seotud transport.

Võimalusi, kuidas jõuluaegset ökoloogilist jalajälge vähendada on mitmeid. Näiteks toidu puhul süüa vähem liha, eelistada mahetoitu ja jälgida, et toitu ei raisataks. Jõuluaegset reisimist aitab rohelisemaks muuta, kui kasutada ühistransporti või teha plaan kuidas ühe autosõiduga erinevaid tegevusi kombineerida.

Šoppamise peaprobleem seisneb selles, et väga suur hulk ostetud kingitusi on tarbetud või madala kvaliteediga ja ei leia hilisemat kasutust.

Jõulude mõte ei ole aga kinkide alla mattumine ega ülesöömine, niisamuti pole jõulud ka aeg keskkonnale kahju tegemiseks. Oluline on kallitega koos kulgemine. Jõulud on aeg, mil teha head. Seetõttu on paslik küsida: Mis oli see, mis sulle eelmistest jõuludest enim meelde jäi? Mis tegi jõuludest Jõulud? Kas oli see stressišoplemine või üks soe pilk kallimalt?

Seetõttu on oluline võtta hetke puhkamiseks ja kinkida nii endale, lähedastele kui ka neile, kes abi vajavad, oma aega. See on kõige üllam, kallim, armsaim, ihaldusväärseim kink, mida jõuluajal kinkida. Kuidas seda aga teha?

Koos veedetud momendid on palju väärtuslikumad kui kingitused, mis jäävad kapipeale tolmu koguma. Praegusel ajal on suurim väärtus aeg ja info. Jäta plastmassist kitšjõulud ja kingi mälestusi, ühiseid nalju, erevaid hetki. Aeg on emotsioon. Aeg on jõulud. Siin mõned näited:

  • Mine oma vanaemaga kontserdile.
  • Kutsu kaugeksjäänud sõber jõululõunale.
  • Tee videotervitus kaugeks jäänud sugulasele.
  • Võta ette perega üks käik matkarajale või hoopistükis katsetage talvekarguses telkimist.
  • Tead, et keegi on sel jõuludel üksi? Kutsu ta sinuga koos jõule veetma.
  • Kingi aega oma kallimale. Mõelge välja üks tegevus, mida te kahekesi teha saate.
  • Aita kedagi. Küsi oma vanaonult või emalt või lapselt kas tal on vaja abi. Aita mõnda igapäevast toimetust teha, et su armsam saaks tegeleda millegagi, mille jaoks tal muidu aega ei ole.
  • Tee prügijooksu.
  • Kingi aega iseendale. Küsi, mille jaoks sul kunagi vaba aega ei leidu? On see raamat, mis juba mitmendat kuud raamaturiiulis ootab? Pole ammu jooksmas käinud?
  • Vaadake perega üle oma jõulutraditsioonid. Kas need on sellised, mis aitavad teil lähedust kasvatada? Äkki võtate ette ja teete seekord talvise aardejahi. Lugege koos kõvahäälselt raamatut. Minge kontserdile või jumalateenistusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.