Omavalitsused hakkavad viie miljoni euro eest kergliiklusteid rajama – Tallinnale, Tartule ja Pärnule tuleb eraldi toetusmeede

F: Pixabay

Riigihalduse minister Jaak Aab allkirjastas sel nädalal määruse, mille alusel saavad linnad ja vallad taotleda uut toetust jalgratta- ja jalgteede rajamiseks. Toetuse eelarve on 5 miljonit eurot, mida rahastatakse Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest. 

Aabi sõnul on ühissõidukiga, jalgsi või jalgrattaga liikujate osakaal viimastel aastatel järjest vähenenud, mis tähendab, et trendi murdmiseks on vaja neid liikumisviise soodustada.

“Raha võimaldab omavalitsusel leida lahendusi lõikudele, mis täna jalgrattaga või jalgsi ei võimalda mugavalt liikuda ning tõsta liiklusohutust,” märkis minister rahandusministeeriumi pressiteates. 

Rohegeeniuse viimastel nädalatel avaldanud mitu artiklit sellest, et riik ja omavalitsused peaksid rohkem panustama jalgrattateedesse ja rattaga sõitmist kõikvõimalikul moel soodustama. Loe sel teemal:

“Põhiline on tagada teenustele, seahulgas ühistranspordile, ja töökohtadele jalgsi ja jalgrattaga parem ligipääs. Ohutu alternatiivi olemasolu autoliiklusele tõstab piirkondade üldist ruumikvaliteeti ning inimeste rahulolu oma elukeskkonnaga,” toonitas Aab.

Toetust antakse projektidele, mille raames rajatakse eelkõige uus ratta- ja jalgtee või siis ehitatakse juba olemasolevad liikumisteed nõuetele vastavateks. “Mõõdikuks on siin kasutatavus – toetatakse selliste ratta- või jalgteede rajamist, mida hinnanguliselt võiks ööpäevas kasutada üle 50 inimese,” selgitas rahandusministeeriumi regionaalpoliitika talituse nõunik Natalja Zinovjeva.

“Maksimaalne toetussumma on 500 000 ja minimaalne 50 000 eurot projekti kohta, aga nagu sellistel puhkudel ikka, tuleb linnadel ja valdadel ka omalt poolt ettevõtmistesse panustada,” lisas ta.

Jalgratta- ja jalgteede rajamise meetme töötas välja rahandusministeerium ja seda rakendab Riigi Tugiteenuste Keskus, kes kuulutab omavalitsustele taotlusvooru välja järgmisel nädalal.

Toetuse sihtpiirkonnaks on kogu Eesti territoorium väljaspool kolme suuremat linnapiirkonda – Tallinn, Tartu ja Pärnu – kellele töötakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt välja eraldiseisev toetusmeede.

Toetussummad ratta- või jalgteede rajamiseks jagunevad piirkonniti orienteeruvalt: Põhja-Eesti 561 000 eurot, Kesk-Eesti 967 000 eurot, Kirde-Eesti 1 miljon eurot, Lääne-Eesti 751 000 eurot ja Lõuna-Eesti 1,7 miljonit eurot.

Raha saanud projektide ehitustööd peavad olema alanud hiljemalt järgmise aasta 1. aprillil ning objektid valminud 2025. aasta 30. juuniks.

Uue toetuse laiemaks eesmärgiks on panustada koos teiste taaste- ja vastupidavuskava investeeringutega ohutu, keskkonnahoidliku, konkurentsivõimelise, vajaduspõhise ning jätkusuutliku transpordi- ja energiataristu kasutuselevõttu, pidurdades sellega Eestis praegust autostumise kasvu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.