Õppuse Kevadtorm õppelahingute järel algab alade korrastamine ja teekahjustuse parandamine

Kevadtormi järgne koristamine. Foto: pildid.mil.ee

Õppuse Kevadtorm lahingharjutuste järel alustasid õppelahingutes osalenud kaitseväelased, kaitseliitlased ja liitlasüksused alade koristamist ning parandasid kergemaid teekahjustusi.

„Tsiviilkeskkonnast liigub Kevadtorm ära ning jätkuvad lahinglaskmised keskpolügoonil,“ ütles 1. jalaväebrigaadi tsiviil-sõjalise koostöö (CIMIC) ohvitser nooremleitnant Oliver Turp. „Tsiviil-sõjalise koostöö poole pealt tähendab see seda, et nüüd hakkab suur koristamine. Kiiremad ja kriitilisemad asjad lahendatakse kohe ning meie koostööpartner hakkab järk-järgult lahendama kõike, millest kohalikud on teavitanud ning mida me ise õppuse jooksul oleme üles märkinud.“

Esmaspäeva pärastlõunal lõppesid õppuse Kevadtorm õppelahingud ja pärast kahepäevast alade korrastamist algavad õppuse laskeharjutused kaitseväe keskpolügoonil, teatas Kaitsevägi.

„Paratamatult tuleb ikkagi ette, et rasketehnika ning paljude üksuste töö tõttu saavad alad kahjustada,“ lisas nooremleitnant Turp. „Meie eesmärk ei ole tõdeda fakti, et asjad lähevad katki, vaid võimalikult kiiresti juhtumid fikseerida, teavitada omanikku ning leida üheskoos lahendus.“

Turpi sõnul on võrreldes varasemate aastatega olukord küllaltki hea. „Päikselised ilmad tekitavad ohte, kuid õnneks ei toimunud suuri põlenguid ning masinad ei olnud mudas nii palju kinni kui tavaliselt.“

CIMIC üksus on õppuse Kevadtorm ajal jälginud, et õppusel osalejad järgiksid seatud piiranguid, mis kaitsevad looduskaitsealasid, eraomandit ning inimeste heaolu. CIMIC juhib kahjustada saanud alade korrastamist, millesse panustavad kõik õppusel osalenud üksused.

Koristamine on õppuste juures loomulik osa. „Kui me ei korista, siis meil pole järgmisel aastal kuskil õppust teha, sest meid lihtsalt ei lasta kuskile,“ ütles Kuperjanovi jalaväepataljoni A-kompanii rühmaülem lipnik Jan Marcus Topp. „Elanikud on olnud siiski väga sõbralikud, sõduritele pakuti kohvi, võileiba ning saime isegi harjutusel ühe vaatlusposti panna koduhoovi omanike loal.“

Üle nädala kestnud õppusel Kevadtorm on CIMIC kaardistanud kahjustada saanud alasid. Suure panuse on andnud alade lähedal elavad inimesed, kes on CIMIC üksusele kahjustusest teada andnud.

Kaitseväele saab jätkuvalt anda märku kahjustusest saates kirja aadressile kevadtorm@mil.ee või helistades numbrile 57 450 884 (kell 08-21). Võimalusel tuleks anda teavet ka kahju tekitaja kohta, nt masina registreerimisnumber, üksuse või kaitseväelase nimi.

Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist, kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui ka liitlasriikide sõdurid. Esmakordselt juhib õppust eelmisel aastal loodud diviis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.