Puidukonverents toob Eestisse maailma tipparhitektid ja silmailu

Aasta puitehitise nominendid. Fotod: Tõnu Tunnel

Sel reedel Kultuurikatlas peetaval rahvusvahelisel puidukonverentsil “Puit – tulevikuarhitektuuri võti” arutlevad oma ala spetsialistid tulevikuarhitektuuri väljakutsete ja võimaluste üle. Õhtu lõpus selguvad Eesti aasta parimad puitehitised.

Konverentsi peakorraldaja Erik Konze sõnul on konverentsi võimalik juba 17. korda läbi viia tänu kohaliku puidusektori edukusele, mille tähtsus aina kasvab. “Kogu maailmas seisab ehitussektoril ees suur muutuste aeg,” ütles ta. “Praegu vastutab ehitatav elukeskkond 40% õhku paiskuva süsiniku eest, mida on selgelt liiga palju. Arhitektuuril on siinkohal võimalus seda numbrit märkimisväärselt parandada. Vähendades fossiilsete loodusvarade kasutamist ehituses ning luues suuremat väärtust kohalikule biomaterjalile, suudame me rohkem süsinikku oma majades kinni hoida. Puitmajad on tulevik, mille disainimises ja tootmises on Euroopas eeskujuks just siinne tööstussektor ja kohalikud arhitektid.”

Konverentsi esinejate hulka kuuluvad nii auhinnatud tipparhitektid ja materjaliteadlased kui ka poliitikakujundajad ning visionäärid Euroopa Liidu tasemel. Näiteks selgitab arhitekt Lone Wiggers Taani funktsionalistliku arhitektuuri edulugu ja väljakutseid. Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi esindaja Lisa Lang tutvustab agaroheinnovatsiooni viimaseid trende era- ja avaliku sektori koostöös. Teadustaustaga Soome arhitekt Mikko Viljakainen annab ülevaate puitehituse viimasest tehnoloogiast ehk moodulmajade tootmise võimalustest.

Konze leiab, rahvusvaheliste esinejate laialdane teadmistepagas aitab tähelepanu juhtida ka Eesti ehitussektori ja linnaruumi sõlmküsimustele. “Spetsialistid, kes konverentsil ettekannetaga esinevad, on omal alal tuntud teerajajad, kelle tööde tuules luuakse juba paremat elukeskkonda. Ka meil seisavad rohepöördes ees suured ettevõtmised, näiteks nõukogudeaegsete magalarajoonide renoveerimine või puidust Keskkonnamaja valmis ehitamine. Seda, kuidas taolised projektid meie linnaruumi kestlikumaks saavad muuta, tuleb mõista nii ehitajatel, poliitikutel kui ka Eesti kodanikel,” kirjeldas Konze.

Ettekannete kõrval saab puidukonverentsil tutvuda ka puitarhitektuuri värskeimate teostega nii Eestis kui ka mujal maailmas. Samuti valitakse 21. korda välja siinsed silmapaistvamad puitehitised, mille puhul on kasutatud puitu parimal võimalikul moel nii rohepöörde, arhitektuurses kui ka ehituslikus mõttes. Peaauhinna kõrval selguvad võitjad veel puitinterjööri, liimpuidu kasutamise ja höövelmaterjali kasutamise kategooriates.

Konverents algab kell 10 ning kõigil huvilistel on võimalik sinna pileteid osta siit. Konverentsi korraldab Eesti Puidu- ja Metsatööstuse Liit ning päeva viivad läbi arhitekt Andrus Kõresaar ja kliimaministeeriumi elamumajanduse valdkonnajuht Veronika Valk-Siska.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.