Uudis

Raplamaalt on leitud juba kaks sigade Aafrika katku viirust kandvat siga

Foto: Unsplash

Avastatu näitab, et katkuviirus ei ole kadunud ja endiselt peab silmas pidama ohutusreegleid.

Esimese katkusea kohta jõudis info avalikkuse ette 2. septembril, kuid Raplamaa Sõnumite kinnitusel on hiljem leitud veel üks haigestunud loom. Esimene neist oli üle kaheaastane auto alla jäänud emis, kes avastati 25. augustil Rapla vallast Toomja külast.

Septembrikuu esimesel nädalal tuli veterinaar- ja toiduametile teade ka ühest alla üheaastasest kütitud metsseast, kellel tuvastati katkuviirus. Metssiga kütiti samast piirkonnast, kust leiti ka eelmine haigusekandja.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna nõuniku Maarja Kristiani sõnul näitavad leiud sigade Aafrika katku olemasolu keskkonnas ja metssigade populatsioonis. Haigustekitaja leid võib olla vahetu oht ka seafarmidele. “Seakasvatajad peavad jätkuvalt kinni pidama bioturvalisuse nõuetest,” ütles Kristian.

Kristiani sõnul peab olema igal seakasvatajal koostatud bioohutuse kava, milles kirjeldatakse seda, kuidas seafarmis bioturvalisuse meetmeid rakendatakse. Ehk kuidas on korraldatud inimeste ja transpordivahendite liikumine farmi territooriumil, desobarjäärid, riiete ja jalanõude vahetamine enne farmi sisenemist ja väljumisel farmist ning nende pesemine ja desinfitseerimine. Samuti seda, et sigu tohib pidada ainult siseruumides.

Tema sõnul seirab amet regulaarselt metssigade Aafrika katku nakatumist. “Viimase pooleteise aasta jooksul on leitud ainult haiguse antikehadega metssigu ehk sigu, kes on sigade Aafrika katku viirusega kokku puutunud ning viirust ehk haigustekitajat leitud pole,” ütles ta. Seda kuni 25. augustil leitud metssea juhtumini.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.