Uudis

Rimi Eesti juht: Rimi viskab ära nii palju toitu, et sama raha eest saaks ehitada 13 kauplusehoonet

Eesti pered viskavad aastas üle 25 000 tonni toitu prügisse

Rimi Eesti juht Vaido Padumäe.Foto: tootja

Täna, 29. septembril toimunud rahvusvahelise toidukao ja toidujäätmete alase teadlikkuse päeva puhul toimunud konverentsil rääkis Rimi Eesti juht Vaido Padumäe, et Rimis kantakse maha aastas keskmiselt 4000 tonni toidukaupa.

Kuigi Padumäe sõnul saab toidukadu targema tegutsemisega järjepidevalt vähendada, on kauplustel veel palju arenguruumi. “Näiteks Rimi puhul oleks mahakantud toidu hulga vähendamisel Baltimaades arvestatav mõju – seda raha saaks kasutada otstarbekamalt, nii et see looks ka lisaväärtust,” ütles ta.

“Minu avaldusest võib nüüd jääda mulje, nagu oleksid jaeketid kõige suuremad toiduraiskajad, aga see ei ole nii,” sõnas Padumäe.

Padumäe sõnul on suurimad raiskajad siiski Eesti pered, kes viskavad aastas kokku üle 25 000 tonni söömiskõlblikku toitu prügisse, toidujäätmeid kokku aga 70 000 tonni. “Rimis kantakse maha aastas keskmiselt 4000 tonni toidukaupa,” ütles ta. “Kui ettevõte teab, kui palju tal läheb toitu raisku ja julgeb selle välja öelda, leiab toidu raiskamise vastu ka rohkem lahendusi. Läbipaistvus on väga oluline.”

Padumäe kutsub üles ka teisi jaekette oma numbreid avaldama. “Maailmas läheb prügisse kolmandik toodetud toidust – see on meeletu inimtööjõu ning loodusressursside raiskamine,” ütles ta.

Padumäe sõnul on Rimi emaettevõte ICA võtnud eesmärgiks vähendada kontsernis toidukadu 2025. aastaks poole võrra. “Investeerime selle nimel väga palju tarkvarasse, näiteks lähevad meie tellimissüsteemid aina paremaks, andes väga täpse ülevaate, kui palju mingit toiduainet ostetakse,” rääkis ta.

“Samuti oleme oma kauplustes kasutusele võtnud äpi, mille abil saavad töötajad täieliku ülevaate laos olevate toidukaupade värskuse kohta ning rakendus annab märku, kui mõne toiduaine viimane kuupäev hakkab lähenema,” sõnas Padumäe. “Nii saavad teenindajad õigel ajal toiduained alla hinnata.”

Padumäe teatel aitavad Rimil toitu päästa ka heategevusorganisatsioonid, kellele teevad regulaarselt annetusi. Kõige suurem ja aktiivsem neist on Toidupank, kellega on tehtud aastaid koostööd, näiteks annetati 2019. aastal sellele 2,2 miljoni euro eest toitu. “Oleme valmis annetama veelgi rohkem ning töö selle nimel käib,” ütles Padumäe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.