Uudis

Seeneuurija õpetab, kuidas aru saada, et nüüd on õige aeg minna metsa seeni otsima

Harilik kivipuravik.Foto: Allar Antson

Seeneuurija Allar Antsoni sõnul peaks seenehuviline hoidma silma peal sademetekaardil, et leida parim päev loodusesse minekuks.

Millise ilmaga pole mõtet metsa alla seenele minna?

Ega seda väga hästi teistmoodi peale kohalike sademete arvu jälgides teagi – varieeruvus on väga suur nii piirkonniti kui ka metsatüüpide vahel.

Põuaperioodidel ja soojadel suvekuudel ei tasu üldjuhul väga kuivadesse metsadesse seeni korjama suunduda, kuid niiskemates segametsades võib seeni juba ka siis leida.

Kõige kindlamalt saab saagi kätte siiski sügisel, septembris-oktoobris, mil reeglina on üldiselt palju sademeid ja langevate temperatuuride tõttu ka niiskuse aurumine vähene.

Südasuvel võib see-eest korjata teinekord ämbritäite kaupa soojalembesemaid liike nagu kivipuravikke piirkondades, kus viimase paari päeva jooksul on arvestatav hulk vihma maha sadanud. See on aga rohkem jahi moodi, mille tulemus on ebakindel ja teinekord võib õnneks minna. Sügiseti on üldjuhul ikka midagi.

Seente hingeelust me siiski päriselt aru ei saa. Esineda võib nii ikaldusi soodsana paistvates tingimustes kui ka rohkeid saake pealtnäha kehvas olukorras.

Lehter-kukeseen. Foto: Allar Antson

Kas nüüd, kui seljataga on küllaltki kuum nädal, millele järgnes veidi vihma, on soodus aeg seente leidmiseks?

See oleneb jällegi sellest, kuivõrd kuiv eelnevalt oli, ning kui palju lõppude lõpuks piirkonniti sadas. Ilmateenistuse sademetekaarti vaadates, mida mulle meeldib kasutada, paistab, et Tallinna ümbruses on paari ööpäeva jooksul rohkelt sadanud (ja sellele eelnev olukord polnud samuti kõige hullem).

Saaremaal pole aga nii palju sadanud ja seal võib juhtuda, et peab jääma veel korralikumat sadu ootama.

Ehk siis teisisõnu peaks ka algaja seenehuviline jälgima peamiselt sademetekaarti? Kui näib, et tulemas on päikesepaistelisem aeg, võib võtta rahulikumalt?

Ma pakun küll, et sademete jälgimine (nii viimaste ööpäevade kui ka kuu summa) on kõige tõhusam viis leida metsa minekuks kõige sobivam hetk.

Kuna ise sõidan pikemaid vahemaid huvitavate seeneliikide kasvupaikade vahet, tean, et piirkondlikud erinevused kajastuvad väga hästi sademete hulgas.

Milliste soojakraadidega pole väga mõtet metsa alla seenele kibeleda?

Üle 20kraadise päikesepaistelise ilmaga hakkavad seened kiiresti kaduma, sellise ilma korral on vaja palju sademeid. Sügisel jällegi selliseid temperatuure reeglina pikemal vältel ei näe, seega on ka seente kasvule soodsamad tingimused.

Kas seenesaak oleneb ka kellaajast? Millal on parim aeg loodusesse suundumiseks?

Valguse ja pimeduse tsükkel ei mõjuda üldse seente kasvu, kuid varahommikul minnes saab teistest seenelistest ette jõuda. Tihedalt külastatud kohtades pole pühapäeva õhtupoolik kõige parem aeg.

Nädalalõpul korjatud seente asemele kasvab jällegi teisipäevaks-kolmapäevaks uut saaki, kui on piisavalt niiske olnud.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.