Sündmused Tšornobõlis pole meil kiirgustaset tõstnud, Keskkonnaamet jälgib olukorda ööpäev ringi

Tšornobõli reaktorit kattev ehitis, mis hoiab kiirgust kontrolli all. Foto: © Bryan Smith/ZUMA Press Wire / Scanpix

Keskkonnaamet jälgib pidevalt ioniseeriva kiirguse näitajaid Eestis ja meie lähiriikides. Kiirgustase muutunud ei ole, teatas amet pärast seda, kui Vene okupatsiooniväed olid Ukrainas üle võtnud Tšornobõli tuumajaama.

„Saame kinnitada, et seoses Ukrainas Tšornobõli tuumajaamas toimuvate sündmustega kiirgusohtu Eesti elanikele ei ole. Mõõdame kiirgustaset Eestis ööpäevaringselt ning hoiame end pidevalt kursis olukorraga ka mujal Euroopas. Meie mõõtejaamad edastavad andmeid ka elektriühenduse katkemise korral,“ ütles Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra.

Eesti kiirgusohust varajase hoiatamise seirevõrk koosneb 15 automaatsest kiirgusseirejaamast, mis mõõdavad reaalajas õhu gammakiirguse taset üle Eesti. Automaatjaamad on olulised võimaliku piiriülese radioloogilise mõju avastamisel kiirgussündmuste korral lähiriikides. Seiretulemusi saab jälgida siit.

Lisaks seirab Keskkonnaamet õhukandeliste osakeste radioaktiivsust Eestis kolmes filterjaamas. Nende abil on võimalik avastada välisõhus ka väga väikeseid muutusi.

Kuigi Postimees kirjutas kiirgustaseme tõusust Tšornobõli eritsoonis, ei ole Ukraina ametlike kanalite mõõtmised kiirgustaseme olulist tõusu kinnitanud.

„Ukraina Riikliku Tuumainspektsiooni ametliku teate järgi võis see olla seotud kiirgusallikate ümber paigutamisega turvalisemasse hoiukohta või tolmu suurenemisega õhus, kui maastikku läbivad rasked masinad tolmu üles keerutavad,“ selgitas Keskkonnaameti kliima- ja kiirgusosakonna nõunik Teet Koitjärv.

Kui kiirgustase Eestis või mõnes lähiriigis peaks muutuma, annab Keskkonnaamet sellest teada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.