Tartu Maraton loobub fossiilsete diiselkütuste kasutamisest oma transpordis, suusaradade ettevalmistamisel ja rajaäärsete elektrigeneraatorite töös. Kasutusele võetakse täielikult jääkidest ja jäätmetest toodetud diislikütusele Neste MY.
“Me ei saa kütusest loobuda, aga saame valida, millist kasutada. Seetõttu alates sellest aastast töötavad meie rajatraktorid, diiselgeneraatorid, sõiduautod ning toodame generaatoritega elektrit ja sooja telkidesse täielikult taastuvtoorainest diisliga,“ ütles maratoni peakorraldaja Indrek Kelk.
Mullu kulus Tartu suusamaratoni korraldamiseks 12 000 liitrit diislit, peakorraldaja sõnul peab sama kogusega arvestama ka tänavu.
Asendades 12 000 liitrit kütust Neste MY-ga on kasvuhoonegaaside emissioon 3800 kg/CO2e, samal ajal fossiilse diisli puhul oleks see number 41 000 kg/ CO2e.
Lisaks on Neste MY lõhnatu. „See tähendab, et tänavuse suusamaratoni rajal sõitvad masinad ei jäta endast õhku harjumuspärast kütuselõhna ning ka telkide juures töötavate generaatorite ümbruses on õhk tuntavalt puhtam,“ lausus Neste Eesti tegevjuht Dennis Antamo.
Indrek Kelgu sõnul on Tartu Maratoni meeskonnas ühine arusaam, et spordiüritusi saab ja peabki korraldama võimalikult keskkonnasäästlikult.
„On oluline, et meie suurimad liikumissündmused oleksid võimalikult loodust säästvad. Kuigi oleme juba omajagu samme astunud, asendades näiteks ühekordsed plastiknõud ja kilekotid korduskasutatavatega, oli suurimaks murekohaks fossiilne kütus, mida just talvel kulub väga palju,” ütles Kelk.
Üleminek Neste MYle vähendab Tartu suusamaratoni masinapargi keskkonnamõjusid keskmiselt 90 protsenti. Sääst on saavutatav tänu jäätmete ja jääkide kasutamisele kütuse tootmisel, millest olulisima osa moodustavad toiduaine- ja kalatööstuse ülejäägid.
„Tegemist on põhjamaiselt pakasekindla kütusega, mida maanteetranspordile toodame kasutamiseks kuni -32-kraadise külmaga. Samuti võib Neste MY kütust segada fossiilse diislikütusega mistahes mahus või kasutada 100% ulatuses puhtalt nagu Tartu Maraton seda alates sellest suusamaratonist teha otsustas,“ lisas Dennis Antamo.