Tartu Ülikool botaanikaaed avab Ecuadori orhideede näituse ja korraldab kodus kasvatatud orhideede konkursi

Orhidee. Foto: Katrin Mäeots

Tartu Ülikooli botaanikaaia orhideenäitusel saab 1.-10. märtsil vaadelda põnevaid orhideeliike otse Ecuadorist. Näituse osana toimub ka orhideekonkurss, millest on võimalik oma orhideega osa võtta. Näituse programm on sisustatud põnevate ürituste, töötubade ja ekskursioonidega. 

Kümme päeva kestval orhideenäitusel on väljas eri orhideeliigid Ecuadorist, sealsest orhideeaiandist Ecuagenera. Näitusele saabuvate taimede hulgas on liike, mis on levinud laialdasemalt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, kuid ka Ecuadorile ainuomaseid ja väga kitsa loodusliku levilaga liike ehk endeeme.  

„Ecuagenera aiandi aastakümnete pikkuse töö tulemuseks on arvukad orhideeliikide avastused ning nende kaitsmine ja paljundamine, üha hoogustuv kaitsealade moodustamine ning uute hübriidide aretamine,” ütles näituse korraldaja ja botaanikaaia vanemaednik Sten Mander. “Ecuador on loodusliku mitmekesisuse poolest üks rikkamaid riike kogu maailmas, kus ainuüksi orhideeliike on teada üle 4200. Mitmed nendest liikidest ja perekondadest on värskelt ka eestikeelse nime saanud.” 

Lisaks toimub tänavu osana orhideenäitusest orhideekonkurss, kuhu on osalema oodatud kõik, kel õitseb kodus parasjagu mõni huvitav orhidee. Orhideekonkursi esikolmik selgitatakse välja rahvahääletusel – kõigil orhideenäituse külastajatel on võimalik taimi hinnata ning valida oma lemmik. Võitjakolmikule paneb Tartu Ülikooli botaanikaaed välja väärilised auhinnad – põnevad orhideetaimed. 

Orhideenäituse ajal toimuvad 2. ja 9. märtsil kell 14 töötoad, kus tutvustatakse orhideesid ja antakse nippe nende hooldamiseks. Töötuba viivad läbi botaanikaaia aednik Ingrid Akkermann ja Anni Oja, kes on oma teadmisi täiendanud Costa Rica Lankesteri botaanikaaias, mille üks tegutsemissuund on kohalike orhideede paljundamine ning nende reintrodutseerimine. 

Töötoas tegutsetakse botaanikaaia enda taimede näitel. Töötubades saab korraga osaleda kuni 15 inimest, osalemine on tasuline – 10 eurot inimene. Osalemiseks on vaja eelregistreerida botaed@ut.ee või telefonis 737 6180. Lisateave töötubade kohta: Anni Oja, cashmir@gmail.com

Lisaks töötubadele toimuvad orhideenäituse ajal ekskursioonid. Ekskursioone korraldatakse 1.–3. ja 8.–10. märtsil kell 11. Osalemine on tasuline, pileti hind inimese kohta on 10 eurot ja maksimaalselt saab ühest ekskursioonist osa võtta 12 inimest. Ekskursioonil osalejad saavad botaanikaaia poolt rindu ka botaanikaaia logoga kleepsu. Osalemiseks on vaja eelregistreerida botaed@ut.ee või telefonis 737 6180. 

Orhideenäituse programmi kuulub ka 6. märtsil kell 18 toimuv loodusõhtu „Orhideede sigimiskombestikust – purjus herilased, parfüümimeistrid ja kaunis petukaup“, kus linnaaednik ja orhidee-entusiast Anni Oja räägib orhideede sigimiskombestikust. Ürituse toimumispaik on veel selgumisel. 

Orhideenäituse lõpetab 10. märtsil toimuv kontsert, kus esineb Lisanna Kuningas. Lisanna on 27-aastane laulja ja laulukirjutaja, kes on oma vendade eeskujul sahtlisse muusikat kirjutanud juba peaaegu 15 aastat. Kontserdi puhul on tegemist linnupesaga, mis on osa loodusmuuseumi ja botaanikaaia Tartu 2024 põhiprogrammist Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival

Tartu Ülikooli botaanikaaia XIII orhideenäitus on avatud 1.–10. märtsil. Näituse puhul on botaanikaaed tööpäeviti avatud tavapärasest natuke kauem: näitust saab tulla vaatama E–R kell 10–18, L–P kell 10–17. Sissepääs botaanikaaia piletiga. 

Kõigil orhideehuvilistel on võimalik taimi kaasa osta. Tartu Ülikooli botaanikaaias müüb näituse ajal orhideesid lilleäri Rikets. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.