Kuula: 30.05 Rohetund #18: Eesti idufirma Futugrid pöörab energiakasutuse loogika pea peale

Futugridi asutajad Toomas Valge ja Leino Schnur. Foto: Futugrid

Rohetunni seekordses saates räägime energia juhtimisest. Sellest, kuidas elektrivõrgus kasutusel olevat võimsus saaks tarbimise kõrghetkedel teatud kohtades vähendada ja sel moel saaks seda energiat kasutada need valdkonnad, mis seda väga vajavad. 

Ehk siis sisuliselt võtab keegi kuskilt kasutult lohakil oleva energia ära ja annab võimaluse seda kasutada seal, kes seda vaja on. Eriti oluline on see ajal, mil elekter on väga kallis.  

Saatekülalised on iduettevõtte Futugrid asutajad Leino Schnur ja Toomas Valge, kes väidavad, et nad suudavad selle teoks teha. 

Nende idee on nii innovaatiline, et praegu on selle teostumist raske ette kujutada, aga nad on kindlad, et tulevikus on energiakasutus hoopis teistsugune kui praegu. Lihtsalt muud ei jää üle. 

Lühidalt seletades peaksid tulevikukodud olema sellised, kus osa kodutehnikat – näiteks soojaveeboilerid või soojuspumbad – saab võrguoperaator ajal, mil need voolutarbimist ei vaja ning mil elektri börsihind on väga kõrge, ajutiselt välja lülitada. Koduomanik annaks operaatorile selle õiguse. Vastutasuks sellise õiguse eest oleks tarbijale elektri hind tasuta või see maksaks vähe.

See oleks saavutatav siis, kui kõik või suur osa näiteks veeboileri omanikest lisaks sellele ühe targa seadme. Kui veeboilereid on Eestis kasutuses umbes 220 000, siis massiefekt nende kas või mõneminutisest väljalülitamisest oleks mõjuvalt suur.

Utoopia? Ei pruugi olla. Kõigis Eesti kodudes on suitsuandur kohustuslik. Kunagi ehk on kohustuslik ka Futugridi välja mõeldud pisike seade. Idufirma asutajad põhjendavad saates ära, kuidas see kõik võimalik on ja miks me sellest tõenäoliselt ei pääse. 

Futugridi nutipistik on üks neist lahendustest, mis võimaldab elektri börsihinna kõikumise ajal tarbijal raha kokku hoida. Aga nutipistik on vaid osa Futugridi suurest plaanist, mille teostumisest on huvitatud ka Elering.

Saatekülalistega vestles Rohegeeniuse toimetaja Ivar Soopan. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.