Esimesed sammud, kui tahad oma elu plastivabaks saada

Foto: Pixabay

Sellest nädalast algab Eestis plastivaba kampaania, mille korraldaja on Eesti Maaülikooli Keskkonnakaitse Üliõpilaste Selts. Et hoogu juurde anda, toome ka omalt poolt mõne idee, mida plasti asemel igapäevaelus kasutada. Põhimõtteliselt on need ka esimesed esemed, mida välja vahetada, kui tahad liikuda plasti vähendamise suunas. Ja kust siis ikka alustada, kui oma harjumuste ümberkujundamisega.

Käi poes riidest kotiga või valmista omale piisava suurusega ise taoline kott. Kunagised venivad võrkkotid on jälle moes ja taolise heegeldamine on lihtne ja kiire. Youtube’ist leiab nende kohta mitmeid õpetusi, otsisõnadeks kasuta “crochet mesh bag”, “crochet grocery bag” vms.

Poes eelista lahtist kaupa ja mine poodi oma karpidega. Juurikad ja puuviljad, pähklid saab kõik osta lahtiselt. Lihakraami saab ka letist lahtiselt või siis turult.

Asenda plastpudel klaasist või roostevabast terasest pudeliga. Kui oled harjunud kotis oma vett kaasas kandma ja sul on selleks plastpudel juba mitmendat korda kasutusel, siis on see täiesti okei, kasuta seda. Poest uut pudelivett aga ära kindlasti osta, kui vee järele janutab. Kui pudelit, kuhu vett panna, ei ole, siis muretse omale selleks kas klaasist või roostevabast terasest pudel ja vala sinna kraanivett.

Roostevabast terasest või klaasist toidukarbid on samuti hea valik oma toidu kaasa pakkimiseks. Võileibu jms saab kaasa mässida ka mesilasvahaga immutatud looduslikku paberriidesse. Sama materjali on võimalik kasutada ka purkide ja kausside kattena, et toit sealt välja ei tuleks. Kui mõni vana kilekotike on alles, siis kasuta seda korduvalt, neid saab loputada ja kuivama panna – pole vaja uusi osta.

Mitmesuguseid kuivaineid ja maitseaineid, pähkleid, teepuru jms saab edukalt säilitada samuti klaaspurgis. Igas majapidamises jääb purke üle ja neist on hea koostada omale meelepärane toiduainete hoidla.

Alternatiivide otsimine. Jäta poes müüdavad vatipadjad poodi ja valmista omale ise meigieemalduspadjakesed, mida saad korduvalt kasutada. Nende valmistamisõpetuse leiad SIIT. Niisamuti otsi alternatiive vatitikkudele – võiksid endalt küsida, milleks sul neid üldse vaja on. Vaata üle muudki oma harjumused, mis sisaldavad plasti ostmist või kasutust ja mõtle, mida saad selle asemel teha. Näiteks majapidamispaberi saab asendada riidest rätikutega – loe lähemalt SIIT.

Alternatiivide otsimine eeldab muidugi suuremat teadlikkust roheteemadest. Oleme kokku pannud hea nimekirja ökoinfost, kui soovid keskkonnateadlikumast elust rohkem teada. Erinevaid veebiallikaid saad uurida SIIT.

Ja viimaks – õpi selgeks prügi sortimine ja liigu sammhaaval jäätmevaba elu poole, ka nii vähendad plastiku figureerimist oma elus. Sortimise ABC-d vaata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.